آیا می‌دانستید که بسیاری از نشانه‌های افزایش سن به کاهش حجم مربوط می‌شود؟ زمانی که بافت‌های صورت نازک می‌شوند، خطوطی در اطراف بینی و دهان ایجاد شده و گونه‌ها کمی فر رفته به نظر می‌رسند. ژل یا فیلرهای پوستی با بازیابی کردن حجم از دست رفته می‌توانند به صاف کردن چین و چروک‌ها، برجسته سازی لب‌ها و بازگرداندن ظاهری جوان‌تر کمک کنند. تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد درمان با فیلر تزریقی در ادامه توضیح داده شده است.

تزریق فیلر یا ژل چیست؟

فیلرهای پوستی، موادی ژل مانند هستند که زیر پوست تزریق می‌شوند. هدف از تزریق  ژل بازیابی حجم از دست رفته، صاف کردن خطوط و کاهش چین و چروک‌ها یا افزایش تراز (زاویه سازی ) صورت است. بیش از 1 میلیون زن و مرد به صورت سالانه از این درمان محبوب جوانسازی صورت استفاده می‌کنند که روشی مقرون به صرفه برای جوان‌تر به نظر رسیدن است و نیازی به جراحی و استراحت نیز ندارد.

نواحی تزریق ژل

با این که فیلرهای پوستی معمولاً با عنوان «فیلرهای چین و چروک» شناخته می‌شوند، اما توانایی آن‌ها چیزی فراتر از صاف کردن چروک‌هاست، هر چند در این مورد هم عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند! در این جا به چند مورد از مشکل پوست که فیلرها می‌توانند به بر طرف شدن آن‌ها کمک کنند اشاره شده است:

 • صاف کردن خطوط اطراف بینی و دهان (به عبارت دیگر خطوط ماریونت، خطوط لبخند و پرانتزها)
 • افزایش و بازگردانی حجم به گونه‌ها یا شقیقه‌های گود افتاده
 • کاهش خطوط عمودی لب
 • برجسته و بزرگ کردن لب‌ها
 • صاف کردن چین و چروک چانه
 • افزایش تقارن در اجزای صورت
 • زیبا سازی بینی

اصلاح گودی زیر چشم

بهترین فیلر یا ژل از چه ماده ی ساخته شدند؟

سازمان غذا و دارو[1] انواع مختلفی از محصولات فیلر را تایید کرده است که جراحان زیبایی از آن استفاده می‌کنند. به صورت کلی، فیلرها بر اساس موادی که از آن‌ها ساخته شده‌اند طبقه‌بندی می‌شوند.

نکته‌ای برای حفظ سلامتی شما: همیشه اطمینان حاصل کنید که فیلری با نام تجاری مورد تایید FDA دریافت می‌کنید که توسط پزشک متخصص و جراح زیبایی پوست دارای بورد تخصصی در دسترس هستند.

هیالورونیک اسید[2]

هیالورونیک اسید یک مادۀ طبیعی است که در پوست وجود دارد. این ماده کمک می‌کند که پوست، باطراوت و هیدراته بماند. فیلرهای هیالورونیک اسید معمولاً نرم و ژله‌ای هستند و اثرگذاری آن‌ها به صورت موقتی (6 تا 12ماه یا بیشتر) می‌باشد. پس از آن، بدن به تدریج  این ذرات را جذب می‌کند. بیشتر فیلرهای HA همراه با لیدوکائین تزریق می‌شوند تا درد  موقع تزریق و پس از آن به حداقل برسانند. فیلرهای HA مورد تایید سازمان غذا و دارو شامل موارد زیر است:

 • محصولات :
 • Juvéderm ,Juvéderm XC ,VOLUMA ,VOLBELLA VOLLUR
 • محصولات Restylane: ,Restylane ,Restylane Silk ,Restylane Lyft ,Restylane Defyne ,Restylane Refyne ,Restylane Contour ,Restylane Kysse
 • Belotero Balance
 • Revanesse Versa
 • مجموعۀ RHA: ,RHA 2 RHA 3 و RHA 4

کلسیم هیدروکسیل‌آپاتایت[3]

کلسیم هیدروکسیل‌آپاتایت نیز یک مادۀ طبیعی است که عمدتاً در استخوان‌های ما یافت می‌شود. وقتی که از این ماده برای ساخت فیلر استفاده می‌شود، ذرات کلسیم تقریباً در اندازۀ میکروسکوپی بوده و داخل یک ژل نرم به صورت معلق هستند. درجۀ غلظت این فیلر معمولاً بیشتر از فیلر هیالورونیک اسید است و ماندگاری آن نیز بیشتر می‌باشد (برای اکثر افراد حدود 12 ماه است). هم‌چنین گزارش شده است که فیلر CaHA به تحریک تولید کلاژن طبیعی کمک کرده و عموماً برای خطوط و چروک‌های عمیق‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. فیلرهای CaHA مورد تایید FDA شامل ®Radiesse می‌شود.

پلی-ال-لاکتیک اسید

پلی-ال-لاکتیک اسید یک مادۀ سنتزی زیست تخریب‌پذیر و زیست سازگار (به این معنا که استفاده از آن برای بدن خطری ندارد) است. از این ماده سال‌هاست که در وسایل پزشکی مانند بخیه‌های قابل جذب استفاده می‌شود. محصولات پلی-ال-لاکتیک اسید از نظر فنی به عنوان «محرک کلاژن» شناخته می‌شوند چون مکانیسم اصلی آن‌ها برای صاف کردن خطوط ظریف، کمک به ساخت کلاژن طبیعی است. خود ژل فیلر، چند روز پس از تزریق از بین می‌رود. از این فیلر عمدتاً برای درمان چین و چروک‌های عمیق‌تر صورت استفاده می‌شود و اثر آن می‌تواند بیش از دو سال ماندگاری داشته باشد. فیلرهای پلی-ال-لاکتیک اسید مورد تایید FDA شاملSculptra® Aesthetic می‌شود.

پلی‌متیل‌متاکریلات[4]

پلی‌متیل‌متاکریلات یک مادۀ سنتزی زیست سازگار است که در قرن گذشته در بسیاری از مصارف پزشکی از آن استفاده شده است. PMMA در فیلرهای پوستی به شکل یک «میکرو کره» یا توپ بسیار کوچک است که مدت زمانی نامحدود زیر پوست باقی می‌ماند تا به صورت مداوم این پشتیبانی را ارائه دهد. کلاژن که ماده‌ای طبیعی در پوست است و ساختار و استحکام پوست را تامین می‌کند نیز در این فیلرها وجود دارد. فیلرهای PMMA مورد تایید FDA شامل ®Bellafill می‌شود (که قبلاً با عنوان Artefill شناخته می‌شد).

تزریق ژل
تزریق ژل الانسه

چربی 

تزریق چربی برگرفته از خود، تنها  فیلر تزریقی است که به جراحی نیاز دارد اما نتایج آن می‌تواند تا سال‌ها ماندگاری داشته باشد. معمولاً با استفاده از لیپوساکشن، چربی از ناحیۀ دیگری از بدن خودتان برداشته می‌شود (مشتق از خود به معنای «از همان شخص» می‌باشد). سپس این چربی، خالص‌سازی شده و در پوست تزریق می‌شود تا به بازیابی حجم گونه‌ها، شقیقه، پلک پایین یا سایر نواحی کمک کند.برای تزریق چربی  دستیابی به عملکردی ایمن و نتایج عالی به آموزش تخصصی نیاز دارد و فقط باید توسط متخصص جراح زیبایی پوست باتجربه و دارای بورد تخصصی انجام شود.

پیوند چربی صورت یک فرایند جراحی است و پروتکل درمانی متفاوتی دارد. پیوند چربی معمولاً یک عمل سرپایی است که با بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی همراه با آرامبخش انجام می‌شود. بسته به میزان لیپوساکشن انجام شده ممکن است تا دو هفته به استراحت نیاز داشته باشد. جراح زیبایی در طول جلسۀ مشاوره، به توضیحاتی در مورد انتظارات جراحی ، نحوی عمل و بهبود بعد از عمل می‌پردازد.

بهترین دکتر برای تزریق ژل

هنگام انتخاب پزشک برای درمان‌های تزریقی باید همان میزان مراقبت و موشکافی که برای یک فرایند جراحی به کار می‌برید را داشته باشید. درمان‌ فیلری غیر تزریقی هم یک فرایند پزشکی است که برای اطمینان از درمان ایمن و نتایج طبیعی، به آموزش تخصصی، دانش و مهارت نیاز دارد. بنابراین پزشکی را انتخاب کنید که دانش وسیعی از آناتومی صورت، دید زیبایی‌شناسی وسیع، مهارت و دقت یک جراح زیبایی پوست را داشته باشد.

هر کسی را که انتخاب می‌کنید مطمئن شوید که پزشک شما پیشینۀ اثبات شده‌ای در پزشکی زیبایی و هم‌چنین آموزش و تجربۀ ویژه‌ای در تزریق فیلر داشته باشد.اگر قرار است که یک پرستار رسمی یا دستیار پزشک تزریق شما را انجام دهد، وی باید تحت نظر مستقیم یک پزشک ماهر و ترجیحاً یک جراح زیبایی پوست با بورد تخصصی کار کند.

 

من به چه ژلی نیاز دارم؟

با وجود تعداد زیادی از محصولات فیلر پوستی در بازار، بدون راهنمایی یک جراح زیبایی با تجربه، انتخاب بهترین گزینه بسیار دشوار خواهد بود. هر محصولی به صورت منحصر به فرد فرموله شده و بافت، غلظت و عمق تزریق مشخصی دارد. این بدان معناست که فیلرهای خاصی برای نواحی مربوطۀ ویژه‌ای بهتر عمل می‌کنند. با وجود آن که پزشک شما تعیین می‌کند که کدام محصول برای شما بهترین است، نمودار زیر نشان می‌دهد که به طورکلی، جراحان زیبایی تمایل دارند که از محصولات مشخصی استفاده کنند:


انتظارات در طول درمان

تزریق فیلر پوستی، درمانی بدون جراحی بوده و معمولاً با یک ویزیت در مطب قابل انجام است. درمان اولیۀ شما با یک مشاوره آغاز می‌شود و طی آن، با جراح زیبایی پوست ملاقات کرده تا راجع به نگرانی‌ها و اهدافتان با وی صحبت کنید.

مراحل تزریق ژل 

در کلینیک زیبایی دکتر ادبی حین مشاوره، نواحی مربوطه ارزیابی می شود و پیشینۀ پزشکی شما را مورد بررسی قرار می‌دهیم. با وجود این که خطرات مربوط به فیلرهای پوستی بسیار اندک است باید قبل از درمان، سابقۀ پزشکی خود را به صورت کامل شرح دهید. زیرا برخی آلرژی‌ها، شرایط پوستی و عصبی یا داروها می‌توانند ایمنی یا نتایج مورد نظر را در معرض خطر قرار دهند. برای مثال اگر از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (مثل آسپیرین، ایبوپروفن و ناپروکسین) یا رقیق کننده‌های خون استفاده می‌کنید باید به جراح زیبایی پوست خود بگویید؛ زیرا این داروها احتمال کبودی را افزایش می‌دهند.

نتایج تزریق ژل چه زمانی نمایان می شود؟

دقیقاً قبل از شروع درمان، آن ناحیه تمیز می‌شود و ممکن است یک بی‌حسی موضعی انجام شود تا قبل از تزریق آن ناحیه بی‌حس شود. هم‌چنین بسیاری از محصولات فیلر دارای لیدوکائین هستند که یک بی‌حسی ملایم است و درد در حین یا پس از درمان را به حداقل می‌رساند. سپس پزشک مقدار دقیقی از فیلر را زیر پوست تزریق می‌کند.

بسته به نوع محصول و ناحیۀ تحت درمان، بلافاصله پس از تزریق فیلر باید متوجه نتایج آن بشوید. بعضی افراد کبودی و تورم مختصری را تجربه می‌کنند که موقتی است و پس از چند روز باید کاهش یابد. درست پس از تزریق، می‌توانید فعالیت‌های معمول خود را انجام دهید اما ممکن است پزشک از شما بخواهد که به مدت یک روز از ورزش کردن یا سایر فعالیت‌های شدید خودداری کنید.

ژل ها تا چه مدت ماندگاری دارند؟

بسته به محصول، ناحیۀ درمان و بیمار، مدت زمان ماندگاری اثرات فیلرهای پوستی متفاوت خواهد بود. به صورت کلی، هر چه محصول متراکم‌تر و تزریق عمیق‌تر باشد، فیلر ماندگاری بیشتری خواهد داشت. در هر صورت، این یک قانون خشک و سخت نیست. برای حفظ این نتایج، دکتر متخصص زیبایی درمان را به سادگی تکرار کرده و مقدار و تکنیک‌های مورد نیاز را برای اطمینان از نتایج بهینه، تنظیم می‌کند.

فیلرهای هیالورونیک اسید موقتی‌ترین گزینه هستند و به همین دلیل اغلب به افرادی توصیه می‌شوند که می‌خواهند برای اولین بار فیلر تزریق کنند. این فیلرها معمولاً 6 تا 18 ماه ماندگاری دارند. اثر تزریقاتی که در لب انجام می‌شود کمی‌سریع‌تر از چین خط خنده از بین می‌رود. فیلرهای خاصی از هیالورونیک اسید مثل VOLUMA به گونه‌ای فرموله شده‌اند که ماندگاری طولانی‌تری دارند اما معمولاً فقط در نواحی خاصی، مانند گونه‌ها تزریق می‌شوند.

فیلرهای سنتزی ماندگاری بیشتری دارند چون توسط بدن جذب نمی‌شوند. آن‌ها می‌توانند گزینۀ مناسبی برای افراد خاصی باشند، در هر حال، باید آمادگی پذیرفتن اثرات آن به مدت چندین سال را داشته باشید. بنابراین پزشک باتجربه و ماهری را انتخاب کنید که سبک زیبایی‌شناسی وی را دوست دارید.

ماندگاری تزریق چربی نامحدود است، با این وجود، انتظار می‌رود که برخی از این تزریقات از بین بروند. در ابتدا، ممکن است که جراح زیبایی شما مقدار فیلر بیشتری در ناحیۀ موردنظر تزریق کند بنابراین آن ناحیه پرتر به نظر برسد. به تدریج ظاهرتان طبیعی‌تر خواهد شد.

برای تزریق ژل، پزشک با تجربه را پیدا کنید

با کمک یک پزشک باتجربه و ماهر، ژل یا فیلرهای تزریقی می‌توانند ظاهر طبیعی شما را بهبود بخشند و این مساله به بهبود اعتماد به نفس شما در ظاهرتان کمک می‌کند. اگر آماده‌اید که در مورد گزینه‌های بیشتر اطلاعات کسب کنید، قدم بعدی ملاقات با یک جراح و متخصص پوست و  زیبایی با بورد تخصصی برای دریافت مشاوره است.در کلینیک دکتر ادبی ابتدا داوطلب برای تزریق ژل مورد معاینه و شرح حال قرار می گیرد، بعد از ان با توجه به شرایط پیشنهاد تزریق ژل یا تزریق چربی داده می شود.

 

.  چهره شما را بررسی می کنیم و در مورد اهداف شما و اینکه چه ناحیه ای  را می خواهید ژل تزریق کنید پرسش می شود.ممکن است صورت شما را با یک خودکار یا نشانگر علامت گذاری شود. تا نشان دهند تزریق در کجا انجام می شود. ممکن است از صورت شما عکس گرفته شود. پزشک شما نوع خاصی از فیلر یا فیلرها را توصیه می کند و عوارض جانبی احتمالی و زمان بهبودی را بررسی می کند.

در کلینیک دکتر مرتضی ادبی تمامی جراحی های زیبایی توسط ایشان انجام می شود. مراجعه کنندگان با خاطر آسوده این کلینیک را برای کارهای زببایی خود مثل تزریق ژل، تزریق چربی، بوتاکس، لیزر …….انتخاب می کنند.

 

گزینه مناسب برای ژلهای پوستی

کاندیدای خوب برای ژلهای پوستی کسی است که:

از نظر جسمی سالم هستند
سیگار نکشند
نگرش مثبت و اهداف واقع بینانه برای بهبود ظاهر خود در ذهن داشته باشید
متعهد به حفظ سلامت پوست هستند
برای برخی از بیماران، جراحی مانند لیفت صورت، لیفت ابرو یا لیفت چشم ممکن است بهترین روش باشد.

 

خطرات فیلرهای پوستی چیست؟
تصمیم برای استفاده از پرکننده ها بسیار شخصی است. شما باید تصمیم بگیرید که آیا مزایای آن به اهداف شما می رسد و آیا خطرات و عوارض احتمالی پرکننده های پوستی قابل قبول است یا خیر.

جراح پلاستیک و/یا کارکنان شما، هر خطری را با جزئیات توضیح خواهند داد.

از شما خواسته می شود تا فرم های رضایت نامه را امضا کنید تا اطمینان حاصل شود که این روش و همچنین خطرات و عوارض احتمالی را کاملاً درک کرده اید.

عوارض شدید ناشی از پرکننده های پوستی غیر معمول است. خطرات بالقوه بسته به پرکننده خاص مورد استفاده و ماندگاری نسبی ماده پرکننده متفاوت است و شامل موارد زیر است:

جوش های پوستی شبیه آکنه
عدم تقارن
خونریزی از محل تزریق
کبودی
آسیب به پوست که منجر به زخم و احتمال اسکار می شود
عفونت در محل تزریق
توده ها
قابل لمس بودن فیلر در زیر سطح پوست
نکروز پوست (زخم یا از دست دادن پوست در اثر اختلال در جریان خون)
بثورات پوستی همراه با خارش
قرمزی پوست
تورم
اصلاح زیر یا بیش از حد چین و چروک
در موارد بسیار نادر، ممکن است پرکننده به طور تصادفی به جای تزریق زیر پوست به رگ های خونی شما تزریق شود. این می تواند جریان خون را مسدود کند. اگر جریان خون شما مسدود شود چه اتفاقی می‌افتد بسته به محل بلوک متفاوت است. اگر پوست شما آسیب دیده باشد، ممکن است دچار از دست دادن پوست یا زخم شوید. اگر چشم شما آسیب دیده باشد، ممکن است بینایی خود را از دست داده یا کور شوید.

این خطرات و سایر خطرات قبل از رضایت شما به طور کامل مورد بحث قرار خواهند گرفت.

مهم است که تمام سوالات خود را مستقیماً با جراح پلاستیک خود مطرح کنید، از جمله عوارضی که نیاز به مراقبت فوری دارند. اگرچه نتایج خوبی از روش شما انتظار می رود، هیچ تضمینی وجود ندارد که از نتایج خود راضی باشید. از آنجایی که ممکن است عوارض قابل توجهی از تزریق پرکننده های پوستی رخ دهد، مهم است که تحت مراقبت یک جراح پلاستیک دارای مجوز بورد باشید که خطرات آن را درک کرده و آموزش دیده و آماده مقابله با هر گونه عارضه ای باشد که ممکن است رخ دهد.

در برخی شرایط ممکن است نتوان با یک روش به نتایج مطلوب دست یافت. بیشتر پرکننده ها با گذشت زمان از بین می روند. برای حفظ اصلاح خود، باید فرآیند تزریق را در فواصل زمانی تکرار کنید.

 

قیمت تزریق ژل:

با توجه اینکه ژلها از جنس های مختلف تشکیل شدند، قیمت انها نیز متفاوت هست. حتی ژلهای هیالورونیک اسید که پر مقرف ترین هستند دارای قیمت مختلف هستند. نکته مهم در ایران این است که ژل مصرفی شما تقلبی نباشد. توصیه می شود برای تزریق ژل یا فیلر به مراکز معتبر مراجعه کنید. هیچ وقت سلامتی و زیبایی خود را دست سود جویان ندهید!.

 

[1] Food and Drug Administration (FDA)

[2] Hyaluronic Acid (HA)

[3] Calcium Hydroxylapatite (CaHA)

[4] Polymethylmethacrylate (PMMA)

مطالعه بیشتر:

https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/non-surgical/injectable-fillers-guide/

https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/dermal-filler-dos-and-donts-wrinkles-lips-and-more