با گذشت زمان، چربی صورت کاهش می یابد و صورت حجم خود را از دست می دهد که باعث می شود چهره خسته، پیرتر و ناسالم تر به نظر برسد.با تزریق چربی به صورت،خطوط چین و چروک کم می شود. فرم جوانی صورت با از بین رفتن فرو رفتگی و چین چروک باز می گردد.

اکثر مردم فکر می ­کنند که بارزترین نشانه­ های افزایش سن، چین و چروک و افتادگی پوست است اما یکی از علل عمده این مشکلات چیز دیگری است: از دست دادن حجم و پری صورت یا چهره.

از دست دادن حجم چهره یا صورت می­تواند منجر به برجسته شدن خطوط استخوانی شقیقه­ ها و اطراف چشم­ شود و کاری کند که برجستگی گونه­ ها کمتر و خالی­ تر به نظر آیند.افزایش حجم صورت می تواند تاثیر بسزایی بر زیبایی ظاهر (حتی در افراد با سن بالا) داشته باشد.

خطوط چهره یا صورت و قالب آن به وسیله ژنتیک تعیین می­ شود. به همین دلیل بعضی از مردم چانه و گونه­ های برجسته دارند و بعضی صورت گرد با اجزای ظریف­ تر دارند. خواه مشکل افزایش سن باشد یا ساختار صورت، راه­هایی برای افزایش حجم چهره و بهبود ظاهر صورت با انتقال چربی، ایمپلنت ­های چهره یا پرکننده­ های پوستی وجود دارد.

تزریق چربی به صورت در بابل مازندران

گاهی از انتقال چربی تحت عنوان پیوند یا تزریق چربی یاد می­شود که فرایند جراحی با تهاجم اندک است . چربی را از جایی از بدن که فراوان­ تر است، بر می­دارند و برای جبران حجم از دست رفته به صورت منتقل می ­کنند.

چربی به آرامی به وسیله لیپوساکشن مدرن خارج می­ شود و سپس برای تزریق به صورت، آماده می­ شود. این موضوع سبب ایجاد ظاهری بسیار طبیعی می­شود و خطر کمی از نظر عفونت و پس زدن چربی به وسیله بدن دارد. مناطقی که معمولا تحت درمان قرار می­گیرند شامل چین­های بینی (بین بینی و لب­ها)، خطوط ماریونت (بین لب­ها و چانه)، گونه­ های فرو رفته و صاف، فک افتاده (کم حجم) و چین­ های زیر چشم می ­شود.

ایمپلنت ­های گونه

معمولاً برای بهبود برجستگی گونه و حجم صورت در بیماران جوان­ تر که گونه ­ها و چانه برجسته­ تری می­خواهند، استفاده می­ شود.

ایمپلنت­ های کوچک به وسیله جراحی در مناطقی قرار داده می­ شود که برای بهبود دائمی چین صورت نیازمند تقویت هستند. این فرایند معمولاً با دیگر جراحی­ های صورت مانند جراحی بینی برای افزایش توازن کلی صورت همزمان استفاده می ­شود. ایمپلنت ها برخلاف چربی از جنس مصنوعی هستند.


پرکننده­ های صورت (فیلر یا ژل)

ژلها شیوه­ ای غیرجراحی برای پر کردن چین­ ها و شیارها و ایجاد حجمی ظریف در صورت  استفاده می شوند. این درمان­ها قابل تزریق و غیر تهاجمی هستند، اما نتایج آن موقتی است. بعضی از پرکننده­ ها تولید کلاژن را تحریک می­کنند که سبب تاثیرات پایدارتری می­شود.

تزریق چربی به صورت

تزریق چربی یا فیلر(ژل)کدام بهتر است؟

درمان های جراحی و غیرجراحی زیادی برای اصلاح  علائم پیری اکنون بیش از هر زمان دیگری امکان پذیر است. هنگامی که به طور خاص صحبت از جوانسازی صورت می شود، بسیاری از بیماران در مورد تصمیم بین انتقال چربی و فیلرها دچار تردید می شوند. برای درک بهتر اینکه کدام گزینه ممکن است برای شما مناسب باشد، این اطلاعات را در مورد انتقال چربی صورت و پرکننده های تزریقی ژل یا فیلر برای شما بیان می کنم:

انتقال چربی پرکننده ها (فیلر) هر دو روش می توانند به طور چشمگیری علائم قابل مشاهده پیری را کاهش دهند.آنها دو روش درمانی بسیار متفاوت هستند. تزریق چربی که به عنوان پیوند چربی یا انتقال چربی صورت نیز شناخته می شود، شامل برداشتن مقدار کمی چربی  از ناحیه دیگری از بدن و تزریق آن به صورت است. از طرف دیگر، پرکننده های  تزریقی، محصولات مصنوعی هستند. هر دو روش درمانی برای پرکردن خطوط، صاف کردن چین و چروک ها و بازگرداندن حجم از دست رفته صورت بسیار محبوب هستند. اگرچه هر کدام مجموعه ای از ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند که ممکن است یکی یا دیگری گزینه مناسب تری برای شما باشد.

آیا فیلر بهتره یا چربی؟

به طور کلی، ژل های تزریقی برای مردان و زنانی که می خواهند چین‌ها و خطوط عمیق را پر کنند یا ویژگی‌های صاف طبیعی را تقویت کنند، ایده‌آل در نظر گرفته می‌شوند. برخی از رایج‌ترین  جاها ی صورت که می‌توانند به طور چشمگیری با ژل های تزریقی بهبود یابند عبارتند از:

لب های نازک و کم حجم
چین های نازولبیال
خطوط اطراف دهان

بیمارانی که علاقه مند به بازگرداندن کاهش حجم صورت هستند و به طور کلی می خواهند جوان تر به نظر برسند، از انتقال چربی سود بیشتری می برند. مثل:

برجسته سازی گونه های کم حجم و صاف
تیرگی زیر چشم
خط فک ناهموار
چانه ضعیف و کوچک

با این حال، ذکر این نکته مهم است که پیوند چربی و پرکننده‌ها اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. در بیشتر موارد، هر کدام می‌تواند به عنوان راه‌ حل رضایت‌بخش برای موارد ذکر شده در بالا استفاده شود، در کلینیک دکتر ادبی ابتدا بیمار بطور دقیق مشاوره و معاینه میشود. .براساس معاینات و مشاهدات و نیازها، اهداف و سایر عوامل خاص بیمار توصیه به یکی از دو روش کند. در برخی موارد، ترکیبی از پیوند چربی به همراه پرکننده‌ها قانع‌کننده‌ترین نتیجه را ارائه می‌دهد.

انتخاب ایده آل برای انتقال چربی به صورت

  در موارد زیر تزریق چربی گزینه بهتر نسبت به فیلر هست:

۱- افرادی که به پرکننده ها یا ژلها حساسیت دارند
۲- چربی کاملا طبیعی از بدن خود شخص استخراج می شود
۳- نتایج ماندگارتری دارد
۴- ظاهر و احساس طبیعی تری دارد

۵- چربی خطرات و عوارض جانبی کمتری نسبت به فیلر دارد

برای بیمارانی که چربی در دسترس کافی برای انتقال ندارند یا نمی توانند 1 تا 2 روز کار را برای  انتقال چربی تعطیل کنند، یا ناحیه کوچکی را بخواهند اصلاح کنند، پرکننده های تزریقی انتخاب مناسب تری می باشد.

فیلرها یا تزریق چربی کدام ماندگاری بیشتری دارند؟

به طور متوسط، بیماران می توانند انتظار داشته باشند که فیلرهای پوستی حدود 12 تا 18 ماه یا بیشتر دوام بیاورند قبل از اینکه نیاز به تزریق مجدد باشد. بسته به نوع فیلر مورد استفاده، سرعت تجزیه فیلر توسط بدن بیمار و عوامل دیگر تا حدودی متفاوت می باشد. نتایج مثبت انتقال چربی می تواند سال ها یا حتی دهه ها باقی بماند . نوسانات وزن و افزایش سن می تواند بر نتایج انتقال چربی صورت تأثیر بگذارد، تکرار تزریق  چربی می تواند به بازیابی نتیجه اولیه بیمار کمک کند.

مشاوره تزریق چربی صورت

فرقی نمی­­ کند که چه روشی را برای بازیابی حجم صورت چهره خود در نظر دارید. شما باید هدفتان از درمان را با کارکنان یا پزشک کلینیک دکتر ادبی در میان بگذارید.

در کلینیک زیبایی دکتر ادبی ساختار چهره شما و میزان سالخوردگی آن ارزیابی می­ شود، بعد از آن گزینه ­های درمانی را با شما در میان می­ گزاریم .کاری را به شما پیشنهاد می­ کنیم که در رسیدن به اهدافتان کمک­ کننده خواهد بود.

این مشاوره­ ها برای ارزیابی کردن آنچه از جراحی انتظار دارید، آشنایی با روش جراحی و پرسیدن سوال هایی که در مورد عمل جراحی  پیش رویتان دارید، بسیار مهم است.

افراد واجد شرایط تزریق چربی صورت

پیش ­نیازهای مختلفی برای  تزریق چربی صورت وجود دارد. اینکه واجد شرایط هستید یا نه، حین مشاوره ارزیابی می شوید. پیش­ نیازهای پایه برای عمل زیبایی آن است که بیماران باید افراد سالم و با انتظارات واقع­ گرایانه باشند تا بتوانند از این شیوه سود ببرند. بیماران متقاضی تزریق چربی صورت باید چربی کافی برای برداشتن داشته باشند. در شرایط پایدار از نظر وزنی باشند. اگر اضافه وزن دارند، قبل از تزریق چربی وزن خود را مناسب کنند.کاهش وزن بعد از تزریق چربی باعث کاهش حجم چربی صورت می شود.

فرایند تزریق چربی صورت

انتقال چربی، فرایندی تقریباً ملایم است، اما چندین مرحله برای انجام این فرایند وجود دارد. ابتدا از شیوه­ لیپوساکشن برای برداشتن چربی از مناطقی از بدن که از قبل مشخص شده است، استفاده می­شود؛ مانند شکم،  پهلو یا ران­ ها. این عمل از طریق برش­ های کوچکی که تقریبا هیچ جای زخمی به جا نمی­ گذارند، انجام می­ شود.

چربی که برداشته می­ شود، با دستکاری­ های اندک و ملایم برای تزریق آماده می­شود. چربی با دقت درون خطوط، شیارها و چروک­ های صورت تزریق می­شود. تزریق چربی به صورت، با استفاده از کانول (لوله­ باریک) از طریق برش­ های کوچک در سطوح مختلف مانند روی استخوان، لابلای عضلات و زیر پوست انجام می شود تا پوست جوان­ تر و بازسازی شود.

جراح زیبایی ممکن است مناطق درمان شده را کمی بیشتر پر کند تا آن درصدی از سلول­های چربی که زنده نمی مانند را جبران کند. اما امروزه عقیده بر این است که حجم از دست رفته صورت جبران شود و از تزریق بیش از حد اجتناب شود. چون خونرسانی به چربی تزریقی ممکن است دچار اختلال شود.

دوره نقاهت بعد از تزریق چربی به صورت

زمان بهبودی انتقال چربی بسته به بیمار متفاوت است. تزریق چربی صورت، یک عمل سرپایی است که بیمار می تواند با حال عمومی خوب با کمک همراه کلینیک را ترک کند.مدت زمان استراحت در منزل نیز می تواند در حد دو تا سه روز باشد.

در کلینیک دکتر ادبی چربی بدست آمده قبل از تزریق سانتریفیوژ می شود، بنابراین تورم بعد عمل کم است.اما بعضی افراد باید حداقل 7 تا 10 روز از کار و دیگر فعالیت­ های اجتماعی دور باشند.

بهبودی اولیه چند هفته طول می­ کشد که پس از آن تورم به تدریج کاهش می­ یابد و سپس نتایج نهایی آشکار می­ شود. از آنجایی که زمان بهبودی برای انتقال چربی اندک است، بیماران باید زمان کافی برای بهبودی مناسب را فراهم کنند.

اگرچه پیشرفت­ هایی از چند روز پس از جراحی، قابل مشاهده است اما بیماران باید نتایج نهایی را پس از حدود شش ماه مشاهده کنند.

ورزش به مدت چندین هفته محدود می­ شود.

با وجود اینکه نتایج باید بلافاصله ظاهر شوند، اما در روزهای اول، تورم اجازه دیدن نتایج نهایی این فرایند را نمی­ دهد. تورم به تدریج از بین می­رود، پس از حدود دو تا شش ماه از انجام فرایند، به طور کامل برطرف می­ شود.

در بسیاری از موارد، انتقال چربی با دیگر عمل های جراحی ترکیب خواهد شد. در این موارد، زمان بهبودی طولانی­ تر است.

سوالات متداول تزریق چربی صورت

آیا انتقال چربی دائمی است؟

حین جراحی انتقال چربی، گاهی جراح، صورت را با مقدار بیشتری چربی، پر می­ کند تا از بین رفتن اجتناب ناپذیر سلول هایی که منتقل شده است را جبران کند. این کار سبب می­ شود که سلول­های سالم کافی برای ایجاد جریان خون باقی و در چهره یا صورت پایدار بمانند. پس از حدود شش ماه در پی جراحی، چربی که باقی می­ ماند، تقریبا دائمی خواهد بود و پیشرفت مداوم ایجاد می­ کند.

ایمپلنت­های صورت از چه چیزی ساخته شده است؟

چندین گونه از ایمپلنت ­های صورت وجود دارد که می­توان از آنها استفاده کرد، اما رایج ­ترین مواد، سیلیکون یا Gore-Tex هستند که ظاهری طبیعی ایجاد می­ کنند و عوارض کمی دارند.

پرکننده­ های پوستی تا چه زمانی دوام دارند؟

نام ­های تجاری و انواع مختلفی از پرکننده­ ها ( ژل یا فیلر) در بازار وجود دارد و هرکدام از آنها خواص مختلفی دارند. اکثر پرکننده­ ها حدود 6 ماه تا 1 سال دوام می­ آورند، اما پرکننده­ هایی هم وجود دارند که می­ توانند، نتایج را تا 2 سال یا بیشتر حفظ کنند.پرکنندگی مناسب شما به چندین عامل بستگی دارد. شما می­ توانید پیشنهادهای شخصی جراح زیبایی را حین جلسه مشاوره دریافت نمایید.

آیا انتقال چربی صورت برای کاهش وزن نیز مفید است؟

انتقال چربی برای کاهش وزن مفید نیست. چون میزان برداشت چربی برای صورت آنقدر نیست که باعث کاهش وزن شود.اما در شرایط خاصی می توان همزمان از لیپوساکشن برای برداشت حجم زیاد چربی استفاده کرد.

چربی بدست آمده را به روش استریل جمع آوری نمود، بعد چربی را به نواحی مختلف مثل صورت،سینه، باسن، پشت دست ها و … منتقل کرد. این کار موجب  تناسب و زیبایی اندام  می شود و برای بیماران واجد شرایط در کلینیک ما انجام می شود.

منابع:

plasticsurgery.org