فهرست مطالب

انتقال یا تزریق چربی از دهه های اول قرن بیستم برای بازسازی استفاده شده بود.در آن زمان ، نگرانی های زیادی در باره جابجایی بافت چربی و عوارض احتمالی ان وجود داشت.

با گذشت زمان و تجربیات زیاد از تزریق چربی، انرا به یکی از محبوب ترین جراحی زیبایی تبدیل کرد.اکنون، استفاده از چربی به عنوان منبع سلولهای بنیادی مهمترین نقطه تحقیقاتی است که به کمک جراحی زیبایی و بازسازی امده است.

امروزه زیبا سازی صورت و اندام های بدن با استفاده از پیوند چربی  یک روش غیرتهاجمی متداول در جراحی های زیبایی است.پیکر تراشی  یا مجسمه سازی  با استفاده از  لیپوساکشن و جابجا کردن بافت چربی برای بهبود زیبایی صورت و بدن انسان محسوب می شود.

در اینجا ، نقش پیوند چربی در زیبایی و جوانسازی پوست مورد بحث قرار می گیرد. ارتباط سلولهای بنیادی و تزریق چربی در اینجا کوتاه گفته می شود.بحث اصلی در صفحات دیگر بیان می شود.تا خواننده این گزینه عالی تزریق چربی را بهتر درک کند.

تزریق چربی به صورت و بدن

تزریق چربی

تاریخچه

اگرچه محبوبیت پیوند چربی در جراحی زیبایی نسبتا جدید است ، اما مفهوم انتقال چربی موضوع جدیدی نیست. در اوایل سال 1893 ، از اتوگرافت چربی برای پر کردن نقص در بافت نرم استفاده شد. استفاده از چربی شکم  برای اصلاح نقص در ناحیه گونه و چانه در سال 1909 گزارش شد. در سراسر قرن 20 ، تلاش برای اصلاح سایر نواقص ، از جمله آتروفی نیمه صورت و نقص پستان ، از بافت چربی استفاده شد. اما پیوند چربی مدرن در اوایل دهه 1980 با محبوبیت لیپوساکشن توسعه یافت.

در سال ۱۹۸۴ Illouz  از انتقال چربی با استفاده از لیپوساکشن  خبر داد. در سال 1986 ، Ellenbogen گزارش داد که از پیوند چربی به شیوی جدید برای انواع کاستی های  صورت پس از سانحه استفاده می کند. با تکنیک امروزی پیوند چربی برای جاهای مختلف مانند برجسته سازی گونه ، بزرگ کردن لب ، برطرف  کردن چینهای صورت و خط خنده (چین نازو لبیال) و خط اخم کاربرد دارد.

تزریق چربی چیست ؟

تزریق چربی (پیوند یا انتقال چربی) به روشی گفته می شود که در آن چربی از شکم یا نواحی ديگر بدن فرد گرفته شده و به صورت (یا به سایر نواحی همان فرد) تزریق می شود. هدف از این روش اضافه کردن حجم صورت، لب ها، باسن، سينه ها و دستها می باشد. در نتیجه نمای ناحیه تزریق شده ،پرتر و جوانتر می شود. تزریق چربی می تواند فرو رفتگی صورت و بعضی از انواع اسکارهای فرو رفته را پر کرده و باعث بهبود ظاهر آنها شود.

تزریق چربی صورت، از طریق ایجاد پُری و برآمدگی ، باعث درجاتی از لیفت در بافت صورت می شود و ممکن است به تنهایی یا همراه با سایر روش هایی مانند لیفت صورت یا ابرو انجام شود.

علل تغییرات پوست و بافت نرم

پیری پوست خود را با کاهش ضخامت ، انعطاف پذیری و چسبندگی به بافتهای زیرین نمایان می سازد. در اپیدرم تعداد ملانویستها و سلولهای لانگرهانس کاهش می یابد. ضخامت قسمت درم و اپی درم پوست کاهش می یابد.باعث شگنندگی پوست می شود.با از بین رفتن ماده زمینه ای (ground substance) فیبرهای الاستیک و کلاژن درم آتروفى می شود.

تماس با نور آفتاب باعث آسیب مشخص و واضح به پوست می شود. مشخصه آسیب ناشی از نور آفتاب الاستوزیس می باشد،(یعنی رسوب الیاف الاستیک ضخیم شده و نامنظم که بطور نسبی تخریب شده اند).

مصرف سیگار هم باعث ایجاد تغییراتی در پوست می شود.جوش صورت(اکنه) و اسکار ناشی آن، حرکت مکرر عضلات صورت و صدمات ناشی از تصادفات یا ضربات فیزیکی و شیمیایی نیز در ایجاد چین و چروک و پیری پوست نقش دارند.

نوسانات مکرر وزن نیز می تواند منجر به ایجاد چین و چروک شود. بسيارى از افراد وقتى كه رژيم نا مناسب مى گيرند،حجم صورت زودتر از حجم بدنشان كاهش مى يابد. براى اصلاح لاغرى صورت مى توان از تزريق چربى استفاده كرد.اما یک مسئله مهم در پیری پوست، سهم ژنتیک است.

موارد کاربرد تزریق چربی کدامند؟

 1. آتروفی (لاغرى) بافت چربی ناشی از افزایش سن در نواحی مختلف صورت مانند خطوط خنده خط اخم، پلک و اطراف کاسه چشم و ناودان اشکی.
 2. درمان نواقص مادرزادی نظیر آتروفی همی فاسیال (نیمه صورت)
 3. ترمیم تروماهای صورت و اندامها ، پرکردن بعضی از انواع اسکار و بهبودی ظاهر آنها
 4. صدمات حاد و مزمن بافت نرم
 5. تزریق چربی به باسن برای برجسته سازی که به آن (Brazilian buttock lift ) می گویند. در قسمت دیگر همین سایت را بخوانید.
 6. برای پشت دست به منظور ایجاد ظاهری پرتر و جوان تر برای دست
 7. بازسازی سینه ها
 8. برجسته سازی اجزای صورت بویژه لبها و اطراف ان
 9. برجسته سازى و زيبايى گونه ، چانه
 10. بازسازى و زيبايی دستگاه تناسلى خانم ها و اقايان
 11. بطور کلی برای پرکردن و ظاهر زیباتر در اکثر جاهای بدن مثل ساق پا

انتخاب ایده آل براى تزریق چربی چه کسی می باشد ؟

بطور کلی بهترین کاندیدا ها برای تزریق چربی عبارتند از :

 1. افرادی که دچار چین و چروک، لاغری، افتادگی یا اسکار در ناحیه صورت هستند.
 2. فردی که مقدارى از حجم و برجستگی و نمای جوان صورت خود را از دست داده باشد. بعنوان مثال بدنبال رژیم غذایی
 3. فرد از نظر جسمانی سالم باشد
 4. فرد از نظر روانی با ثبات (stable) باشد
 5. درخواست بهبود در ظاهر خود را داشته باشد
 6. انتظارات واقع بینانه از عملهای زیبایی داشته باشد
 7. از سایر روشهای درمانی آگاهی داشته باشد.
 8. بیماری زمینه ای خاصی که مانع جراحی شود را نداشته باشد.

قبل از انجام تزریق چربی رعایت چه نکاتی توسط بیمار لازم است؟

 1.  لازم است بیمار از وجود هر گونه آلرژِی (اعم از غذایی ، دارویی ، یا سایر عوامل محیطی) پزشک را مطلع سازد.
 2. درمورد کلیه داروهایی که مصرف می کند (اعم از آنهائیکه طبق تجویز پزشک یا بدون نسخه مصرف می کند) پزشک خود را مطلع سازد.
 3. از مصرف داروها یا ترکیبات گیاهی یا غذاهایی که باعث رقیق شدن خون می شوند خودداری نمائید. 
 4. از یک تادو هفته قبل از تزریق چربی ، از مصرف آسپیرین یا داروهای حاوی آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهاب (NSAID) مانند بروفن ، ژلوفن ، ایندومتاسین و دیکلوفناک و … خودداری نماید.یا پزشک خودرا اگاه نماید، گرچه امروزه دراین موارد همه صاحب نظران یک دیدگاه ندارند.
 5. از وضعیت قلبی ، ریوی و فشارخون پزشک خود را اگاه سازید.
 6. شب قبل از عمل خواب راحتی داشته باشید.
 7. نیاز به ناشتا بودن نیست.

آناتومی بافت چربی :

علی رغم دیدگاههای اولیه که چربی را بافتی نسبتا خنثی و مجزا می دانستند ، مشخص شده است که چربی بافتی پرخون و از نظر متابولیک بسیار فعال می باشد. علاوه بر نقش ساختمانی ، بافت چربی به عنوان محلی برای ذخیره انرژی عمل می کند.

تصور عمومی بر این است که بعد از کامل شدن رشد دوران نوجوانی تعداد سلولهای چربی ثابت می ماند. تغییرات حجم بافت چربی ،مربوط به اندازه سلولها و محتوای لیپید کلی آنها می باشد.

سلولهای چربی که به وسیله لیپوساکشن یا سایر روشهای جراحی خارج می شوند،مجددا تولید نمی شوند. با کاهش وزن کلی، سلولهای چربی چروکیده شده و در حقیقت ممکن است تمایز خود را از دست بدهند (dedifferentiation). هر چند افزایش وزن قابل توجه می تواند باعث تمایز مجدد (re differentiation) سلولهای چربی یا افزایش در حجم آنها شود.

تزریق چربیبافت چربی شامل سلولهای چربی با جدار سلولی نازک است که در درون یک شبکه فیبروز قرار گرفته اند بدون این فیبرهای حمایتی ،سلولهای چربی تمایل به کلاپس دارند.(روی هم خوابیدن) یک شبکه حمایتی اضافی از ساختمان بافت همبندی باعث ایجاد سلولهای چربی می شود که به وضوح قابل مشاهده می باشند.

اگر هنگام برداشت چربی تا آنجائیکه بتوان این ساختمان حمایتی و در نتیجه یکپارچگی ساختمان بافت چربی را بیشتر حفظ کرد، باعث می شود که حجم بیشتری از چربی ، در محل پیونده شده باقی بماند.

تزریق چربی

مزایای تزریق چربی چیست؟

1 – تزریق چربی می تواند به میزان قابل توجهی چین و چروکها و سایر نواقص پوست را کاهش داده یا برطرف نماید.

همچنین تزریق چربی می تواند با نمای چهره  خوشایند و دلپذیر، ظاهر جوانتری را برای شما ایجاد کند.

2 – وقتی چربی با سایر فیلرهای بافت نرم مقایسه می شود، عمده ترین مزیت آن این است که از بدن خود فرد گرفته می شود ،

و صد در صد طبیعی است و احتمال واکنش آلرژیک وجود ندارد. ظاهر طبیعی تری را برای شما ایجاد می کند.

3 –  اگر قرار باشد تزریقی در لایه های عمقی و یا حجمی بیشتر از 10 سی سی انجام شود ، انتخاب اول تزریق چربی است.

4–  تزریق چربی ممکن است به تنهایی یا همراه با روش هایی مانند لیفت صورت یا ابرو انجام شود.

5 – از مزایای دیگر چربی ، وجود منبع کافی آن در اکثر افراد برای تزریق در نواحی مورد نیاز است.

6 –  ماندگاری و دوام چربی از بسیاری از فیلرهای قابل جذب (هیالورو نیک اسید) بیشتر است(چندین سال یا دائمی).

7 – مناسب بودن هزینه ، کم عارضه بودن و قابل تکرار بودن آن به دفعات مورد نیاز

مطالعات جدید در مورد تزریق چربی 

در یکی از اولین مقالاتی که در سال 2001 منتشر گردید ، وجود سلولهای بنیادی چند کاره (مولتی پتانسیل) در بافت چربی اشاره شده است .در مطالعاتی که بعد از آن در سرتاسر دنیا انجام گردید، تائید شده است که در سلولهای بنیادی بدست آمده از چربی در تولید بافت های جدید نظیر استخوان ،غضروف ، عروق خونی ، اعصاب و پوست دخیل هستند.

مطالعات نشان داد : چربی که  توسط کانول با نوک کند (blunt) بدست می آید، و سانتریفوژ می شود در مطالعات بافت شناسی ، 90 درصد سلولها زنده بوده اند و فعالیت آنزیمی سلول چربی نزدیک به نرمال بوده است.

مراحل تزریق چربی به چه صورت است ؟

تزریق چربی شامل مراحل زیر است :

1 – مرحله اول – برداشت (harvesting) – ابتدا محلی را که قرار است از آن برداشت چربی انجام شود را ضد عفونی کرده و تحت شرایط استریل،بی حسی موضعی همراه با نرمال سالین و اپی نفرین (که به ان محلول تامسسنت می گویند) انجام می شود و یا استفاده از سرنگ و کانول های مخصوص (شبیه کانول هایی که در لیپوساکشن استفاده می شود) چربی برداشت می شود.

2 – مرحله دوم- پالایش (refinement) – چربی بدست آمده سانتریفوژ می شود، اینکار باعث جدا شدن خون و سایر مایعات از چربی شده و چربی تغلیظ شده و خالص تر می شود.

3 – مرحله سوم- انتقال یا تزریق (transfer) – محلی را که قرار است در آن تزریق چربی انجام شود با محلول ضدعفونی کننده شستشو داده و بی حسی موضعی انجام می شود. سپس با استفاده از سرنگ انسولین و کانول های مخصوص (مانند Colman یا Amar)،تزریق به محل مورد نظر، در لایه های مختلف عضلات پوست و استخوان انجام می شود.

آیا برای تزریق چربی نیاز به بیهوشی می باشد؟

خیر، تزریق چربی با بی حسی موضعی با مصرف خوراکی یا تزریق داخل وریدی داروی خواب آور و آرام بخش انجام می شود و نیازی به بیهوشی کامل ندارد.

محل های شایع برای برداشت چربی کدامند ؟

قسمت تحتانی شکم ، پهلوها ، ران، باسن قسمت داخلی زانو وبالاخره هرجایی که بتوان چربی را برداشت کرد. 

طول مدت عمل چقدر می باشد ؟

بسته به میزان تزریق، ممکن است ١ تا ٣ ساعت طول بکشد.

آیا برای تزریق چربی نیاز به بستری می باشد ؟

خیر این عمل به صورت سرپایی انجام می شود. بیمار می تواند مطب یا کلینیک را با حال عمومی خوب ترک کند. با تلفن همراه و ….. با پزشک در ارتباط باشد.

تزریق چربی در نا حیه صورت در چند مرحله و چه میزان چربی تزریق می شود؟

تزریق چربی در ناحیه صورت را به 3 مرحله یا سطح تقسیم نمود :

1 – مرحله حجم دهی (volumetric foundation) این مرحله توصیف کننده یک روش قابل اطمینان در افزایش چربی صورت است که برای اکثریت افرادی که حجم صورتشان را از دست داده مفید می باشند. در این مرحله حدود ٢٠تا٤٠ سی سی چربی در هر دو طرف صورت تزریق می شود.

2 – مرحله بهسازی و ظریف کاری (refinement) معمولا بعد از اتمام مرحله اول که حجم دهی است، بر اساس کمبود در نواحی خاصی از صورت فرد بر اساس نظر جراح چربی بیشتر در آن نواحی تزریق می شود. در این مرحله ١٥تا٢٠ سی سی چربی در هر طرف صورت تزریق می شود(البته با تشخیص پزشک).

 3 – مرحله پیشرفته ( advanced ) این مرحله بایستی توسط پزشکانی که تجربه کافی در زمینه تزریق چربی دارند انجام می شود و برای ظریف کاری بیشتر انجام می شود در این مرحله ٢٠تا٣٠ سی سی چربی در هر طرف صورت ترزیق می شود.در کل تا حجم 50 تا 100 سی سی را می توان برای تمام صورت تزریق کرد.با این نکته توجه داشته باشید که تکنیک تزریق چربی در افراد مختلف تفاوتهایی خواهد داشت که پزشک با تجربه برای بیماران با توجه به معاینه تصمیم می گیرد.

آیا تزریق چربی باعث تورم قابل توجه در محل تزریق میشود ؟

بله، عوامل موثر در این تورم عبارتند از :

 1. مقدار چربی تزریق شده
 2. محلی که چربی در آن تزریق می شود
 3. تکنیک و ابزارهای خاص مورد استفاده جهت تزریق
 4. داروهایی که فرد مصرف می کند
 5. سن و ساختار ژنتیک فرد

امروزه با پیشرفتهای انجام شده مثل سانتریفیوژ ،میکروفت و نانو فت تورم ناچیز بوده زود برطرف می شود.

تزریق چربی
چربی سانتریفیوژ شده

مراقبت های بعد از تزریق چربی کدام است ؟

به فرد توصیه می شود که از وارد کردن فشار زیاد به محل تزریق جهت جلوگیری از جا به جایی چربی تزریق شده به مدت 7 تا 10 روز خودداری کند.

ممکن است در محل تزریق و محلی که چربی از آن گرفته شده دچار کبودی، تورم و درد شوید. این حالت طبیعی بوده و به تدریج در طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود(میزان کبودی و تورم متناسب با مقدار چربی تزریق شده است ولی به طور معمول 2 هفته طول می کشد.

برای کاهش ورم و نیز تسریع بهبود آن در 3 روز اول بعد از تزریق، از کیسه آب یخ  درآن نواحی از صورت که تزریق  انجام شده استفاده کنید.

جهت کاهش ورم بهتر است در چند روز اول بعد از تزریق ، هنگام خوابیدن زیرسرتان بلند باشد( حالت نیمه نشسته یا زاویه 45 درجه) و در صورتی که مزاحمتی برای خوابتان ایجاد نکند، بهتر است به مدت یک هفته در این حالت بخوابید.برای کاهش ورم صورت،استفاده از نمک باید محدود شود.

فعالیتهای بعد عمل

در طی دوره استراحت و نقاهت خود در منزل، از انجام فعالیت هایی نظیر نظافت و باغبانی که نیاز به خم شدن یا وارد کردن فشار دارند خودداری کنید.زیرا این می تواند باعث تشدید ورم صورت طولانی تر شدن آن شود.

از انجام ورزش شدید به مدت یک هفته باید خودداری شود در صورتی که عادت به ورزش کردن منظم دارید، بعد از چند روز می توانید ورزش های سبک تری ( به شرط آن که موجب افزایش تورم صورت نشود) انجام دهید.

در محل تزریق بخیه زده نمی شود و در نتیجه نیازی به کشیدن بخیه و نیز پانسمان کردن وجود ندارد.در صورت لزوم 24 ساعت بعد از تزریق ، آرایش کردن مانعی ندارد.

اگر چه عفونت نادر است،آنتی بیوتیک خوراکی (نظیر سفالکسین) قبل و بعد از عمل تحویز می شود.

معمولا برای کنترل درد نیازی به داروی مخدر نیست و استفاده از استامینوفن کافی خواهد بود.

پایداری چربی تزریق شده به چه صورت است و آیا نتایج تزریق چربی ماندگار است ؟

بعد از فروکش کردن ورم، قوام چربی پیوند شده عمدتا شبیه بافت میزبان می شود تا این که کیفیت ساختمانی بافت چربی را حفظ نماید.

با تزریق به صورت قطعات کوچک در لابه لای قطعات بافت دریافت کننده چربی به صورت یکپارچه می شود و نظیر بافتی که در آن تزریق شده حس می شود.

بعضی از بیماران تصور می کنند که تزریق  ماندگار نیست، هر چند این تصور صحیح نیست در حقیقت وقتی تزریق چربی به طور صحیح انجام شود ،درصد زیادی از سلول های چربی تزریق شده زنده می مانند و ماندگار خواهند بود.

امروزه،تمایل به تصحیح بیش از حد (over correction) یا تزریق بیش از حد مورد نیاز وجود ندارد.بنابراین بعد از گذشت چند هفته نتایج نهایی مطلوب تر به دست میآید. ماندگاری چربی در نواحی ای از بدن که حرکات محدودتری دارند( مانند گونه ها و پشت دست ها) بیشتر است و در نواحی ای از بدن که دائما در حرکت می باشند (مانند لب و دهان) کمتر است.گاهی اوقات برای حصول نتایج ماندگارتر نیاز به چند جلسه تزریق داریم.

نتایج دراز مدت تزریق چربی به صورت چگونه است ؟

اکثر بیمارانی که تزریق چربی را انجام می دهند از نتایج عمل بسياررراضی می باشند. در بسیاری از بیماران تزریق  می تواند به مقدار قابل توجهی،چین و چروک و افتادگی صورت را کاهش دهد. لازم به توضیح است که تزریق باعث بهبود 100درصد چین و چروک اسکارها، گونه های فرو رفته و لب های کوچک در تمامی بیماران نمی شود.در بعضی از بیماران اثرات تزریق برای مدت ٣تا ٥ سال با بیشتر باقی می ماند.

اگر چه میزان جذب متغیر بوده و غالبا پیشگویی آن امکان پذیر نمی باشد.اما در بسیاری از بیماران ممکن است.معمولاً بيش از ٦٠٪‏ از چربی تزریق شده باقى مى ماند دو ماه بعد ازتزریق ان جذب چربى بسيار كم هست.

تقریبا در تمامی بیماران مقداری از چربی تزریق شده به طور دائم باقی می ماند،هر چند این مقدار از بیماری به بیمار دیگر متفاوت بوده و ممکن است برای برطرف کردن کامل چین و چروک و افتادگی پوست تزریق دوم و در بعضی موارد تزریق سوم لازم باشد.ن در میان بگذارید.

ما بصورت 24 ساعته پاسخگوی شما عزیزان هستیم.

01132288838