تزریق چربی به باسن یعنی انتقال چربی خود شخص به باسن خودش است. جایگزین روشهای قدیمی که استفاده از پروتزهای مصنوعی بود شده است.

ابتدا چربی از نواحی شکم،پهلوها،پشت،رانها برداشته می شود و به باسن با تکنیک پیشرفته خاصی منتقل می شود.اکنون برجسته سازی باسن با تزریق چربی به عنوان یک موفقیت بزرگ در تناسب و زیبایی اندام محسوب می شود. چون بجای پروتز مصنوعی از چربی بدن خود شخص استفاده می شود که واکنشهای جسم خارجی را نخواهد داشت.

اغلب به این روش  لیفت باسن برزیلی (Brazilian Butt Lift ) می گویند. با برداشتن چربیهای ناخواسته در نواحی شکم و پهلوها و برجسته سازی باسن باعث ظاهر زیبا و تناسب اندام می شود.نتیجه کار بسیار رضایت بخش با اندامی طبیعی است که امروزه با سرعت زیاد جایگزین روشهای قدیمی شده است.

تزریق چربی به باسن یا لیفت باسن برزیلی چیست؟

لیفت باسن برزیلی یک جراحی زیبایی متداولی است که با انتقال چربی به پرتر شدن باسن کمک می‌کند. اگر درباره لیفت باسن برزیلی شنیده اید و نسبت به نتایج ماندگارتر از ورزش کنجکاوید، راجب این جراحی و نحوه پیدا کردن پزشک مناسب به منظور کسب اطمینان از ایمنی جراحی بیشتر بخوانید.

جراحی لیفت باسن برزیلی:

لیفت باسن برزیلی شامل تزریق یاپیوند چربی است. به خاطر نتایجی که واقعی به نظر می‌رسد معروف است. این جراحی مراحل زیر را در بر می‌گیرد:

 1. جراحی تحت بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام می‌ شود. جراحی در مواردی که چربی کمتری انتقال می‌یابد فقط تحت بیهوشی موضعی (با داروی بیحسی) انجام می‌شود. در صورتی که بیهوشی حالتان را به هم می‌زند قبل از جراحی می‌توانید تقاضای داروی ضد تهوع کنید.
 2. سپس پزشک جراح تان با روش لیپوساکشن از سایر نواحی بدنتان از قبیل لگن (هیپ)، ران، و شکم شروع به برداشتن چربی می‌کند. در حین لیپوساکشن برش‌‌هایی در پوست ایجاد می‌شود و سپس چربی با استفاده از یک لوله از بدن خارج می‌شود.
 3. چربی خارج شده از بدن تصفیه شده و آماده تزریق به باسن می‌شود.
 4. در انتها پزشک چربی تصفیه‌شده را به نواحی خاصی تزریق می‌کند تا باسن شکل پر و گرد‌تری را به خود بگیرد. جراحان برای انتقال چربی معمولا سه تا پنج برش اطراف باسن ایجاد می‌کنند.
 5. برش‌های ناشی از لیپوساکشن و انتقال چربی با بخیه بسته می‌شوند. سپس پزشک نواحی آسیب‌دیده پوست را با پارچه‌های طبی چسبان می‌پوشاند تا ریسک خونریزی کاهش یابد.

مزایای تزریق چربی به باسن:

لیفت باسن برزیلی بر خلاف شکل‌های دیگر جراحی باسن مانند ایمپلنت‌های باسن سیلیکونی به داشتن نتایجی که واقعی‌تر به نظر می‌رسد و ایجاد گردی بیشتر در باسن معروف است. همچنین لیفت باسن برزیلی با چربی به حل مسائلی از قبیل افتادگی و بد شکلی باسن که ممکن است با افزایش سن اتفاق بیافتد کمک می‌کند.

همچنین در صورتی که از عدم‌ تقارن در باسن که پوشیدن لباس را با مشکل مواجه می‌کند، می‌توانید این نوع جراحی را در نظر داشته باشید.

مزیت دیگر لیفت باسن برزیلی بر ایمپلنت‌های باسن سیلیکونی کمتر بودن ریسک عفونت است. با توجه به اینکه گاها افراد فاقد صلاحیت پر کننده های سیلیکونی را به طور غیرقانونی به باسن تزریق می‌کنند، لیفت باسن برزیلی از سایر روشهای جراحی از ایمنی بهتری برخوردار است.

علی رغم مزیت‌های تزریق چربی لیفت باسن  باید به عوارض جانبی آن نیز توجه کرد.البته این عوارض نزد پزشک با تجربه بسیار کم هست.

عوارض جانبی لیفت باسن برزیلی:

تزریق چربی به باسن برای لیفت نسبت به سایر جراحی‌ها مانند ایمپلنت‌های سیلیکونی ریسک‌ کمتری دارد.در انتخاب پزشک و کلینیک تزریق چربی به باسن دقت لازم را انجام دهید، در کلینیک دکتر مرتضی ادبی بیماران با مشاوره و معاینه دقیق توسط پزشک عمل تزریق چربی به گونه ای انجام می شود  که با سابقه بیش از ۲۰ سال هیچ گونه عارضه ای بوجود نیامده است. با این وجود، این شیوه مانند هر جراحی دیگر ریسک عوارض جانبی با خود به همراه دارد، از جمله:

 • عفونت
 • جوشگاه یا کلویید
 • درد
 • توده زیر پوست در نواحی‌ تراشیده‌شده یا تزریق‌شده
 • از دست دادن پوست در نواحی درمان‌شده به علت عفونت عمیق (نادر).
 • آمبولی چربی (نادر) در قلب یا ریه، که می‌تواند منجر به مرگ شود.

در صورتی که این جراحی به درستی صورت نگیرد، چربی تزریقی می‌تواند وارد وریدهای بزرگ در باسن شود و سپس به ریه نفوذ کند. این امر موجب ناراحتی تنفسی  می‌شود.

یک عارضه جانبی شناخته‌شده دیگر ناتوانی باسن در جذب ذخایر چربی پیوندی است. مقداری از چربی تزریقی تجزیه می‌شود و سپس توسط بدن جذب می‌شود. گاهی اوقات ممکن است به یک یا دو جراحی دیگر نیاز باشد.ممکن است پزشک در اولین جراحی چربی بیشتری تزریق کند تا این ریسک کاهش یابد.

قبل و بعد از جراحی:

آیا کنجکاوید بدانید که لیفت باسن برزیلی به چه شکلی است؟ همچنین پزشک جراحتان باید نمونه‌کاری از تصاویر لیفت باسن برزیلی داشته باشد تا با کارش آشنا شوید.

پس از لیفت باسن برزیلی مانند هر جراحی دیگر باید به طور ویژه‌ای از خود مراقبت کرد. پس از جراحی به مدت دو هفته از نشستن روی باسن خود بپرهیزید و تا زمان بهبودی کامل روی شکم یا پهلوی خود بخوابید.

ممکن است که باسن در طی بهبودی به مدت چند هفته متورم باشد. به طور کلی چند ماه تا چند سال طول می‌کشد تا نتایج  این جراحی  خود را نشان دهد. ممکن است تا رسیدن به نتایج مطلوب به بیشتر از یک جراحی نیاز باشد. همچنین ممکن است شش ماه طول بکشد تا نتایج کامل را پس از اولین جراحی مشاهده کنید.

چه کسی گزینه مناسب برای لیفت باسن با تزریق چربی است؟

همواره ایده خوبی است که قبل از در نظر گرفتن لیفت باسن برزیلی با یک جراح زیبایی مشورت کرد. تنها در صورتی ممکن است جراح زیبایی به شما اجازه لیفت باسن برزیلی بدهد که:

 • اندازه طبیعی به علت افزایش سن و نواسانات وزن از دست رفته باشد
 • با لباس‌هایتان احساس راحتی نداشته باشید
 • در لگن و نواحی دیگر ذخایر کافی از چربی برای پیوند داشته باشید
 • سیگاری نباشید
 • وزن سالمی داشته باشید
 • روی هم رفته سبک‌زندگی سالمی داشته باشید و به طور منظم ورزش می‌کنید
 • اخیرا هیچ عفونت یا عوارض ناشی از جراحی تجربه نکرده باشید.

مقایسه لیفت باسن برزیلی با لیفت باسن اسکالپترا، ایمپلنت‌های سیلیکنی، و لیپوساکشن

روند جراحی باسن رو به افزایش است ولی به این معنی نیست که تنها گزینه شما لیفت باسن برزیلی است. گزینه‌های زیر را نیز با پزشک جراحتان در میان بگذارید:

 • لیفت باسن اسکالپترا: اسکالپترا نوعی از پر کننده پوستی است که برای ضخیم‌تر کردن پوست که به دلیل افزایش سن حجم خود را از دست داده باشد به کار گرفته می‌شود. از این پر کننده اغلب برای چروک صورت استفاده می‌شود. با این وجود، این پر کننده در لیفت باسن برزیلی نیز برای به دست آوردن حجم بیشینه به کار گرفته می‌شود.
 • ایمپلنت‌های باسن سیلیکنی: همانطوری که از اسمش پیداست، در این شیوه ایمپلنت‌های سیلیکونی درون باسن قرار داده می‌شود. این شیوه از لیفت باسن برزیلی تهاجمی‌تر است، اگرچه گاهی اوقات از هر دو شیوه به طور همزمان استفاده می‌شود. ایمپلنت‌های سیلیکنی ریسک طولانی جابجایی را با خود به همراه دارد، بنابراین ممکن است که دوباره به این جراحی نیاز پیدا کنید.
 • لیپوساکشن. اگر در ناحیه سرینی (عضلات گلوتئال) ذخایر اضافه‌ای از چربی وجود داشته باشد، گاهی‌اوقات پزشک جراح برای ایجاد گردی بیشتر به برداشتن آنها توصیه خواهد کرد. این شیوه بر خلاف لیفت باسن برزیلی فقط شامل برداشتن چربی است، نه انتقال آن.

چگونه می‌توان یک پزشک جراح مناسب پیدا کرد؟

باید پزشک جراحی را انتخاب کرد که دارای صلاحیت و تجربه کافی باشد. همچنین آنها باید دارای نمونه‌کاری از تصاویر باشند تا با کارشان آشنا شد یا نمونه کارهای پزشک را دیده یا شهرت پزشک در آن منطقه را شنیده باشید.برای مشاوره و گفتگو در مورد عمل تزریق چربی باسن یا نواحی دیگر می توانید مستقیم به کلینیک مراجعه کنید و از مدیر  کلینیک تقاضای ملاقات با پزشک برای عمل زیبایی بنمایید.در این کلینیک تزریق چربی از سال ۱۳۸۰ تاکنون با پیشرفته ترین و بروز ترین روش انجام می شود.برای مشاهده تصاویر بیشتر عمل تزریق چربی به باسن به قسمت « رسانه» صفحه اصلی این سایت مراجعه نمایید.