کاشت مو : به معنی جابه جایی فولیکول های مو از قسمت پشت سر به نواحی کم تراکم جلوی است. کاشت موی سر برای افرادی که دچار ریزش مو شده اند مانند معجزه است.در حال حاضر موفق ترین روش درمان ریزش موی ارثی کاشت مو طبیعی است.دراین کلینیک بابل مازندران جدیدترین تکنیک کاشت مو قابل انجام است.

تاسی (Balding) یک نگرانی عمده برای بسیاری از زنان و مردان در دنیاست به همین دلیل جراحی برای درمان ریزش مو(یعنی پیوند موشایع ترین روش جراحی زیبایی در مردان است

از دست دادن موی سر در بیش از۶۰٪ مردان و در حدود۱۰٪ از زنان رخ می دهداگرچه کاهش مو در ناحیه سر، خطر آسیب زایی و آسیب پوستی را افزایش می دهد.اما کم مویی سر با الگوی مردانه و زنانه شرایطی است که باستثنای چندمورد به طور عادی درمان می شوند.

 دو داروی مورد تایید FDA:

۱ – مینوکسیدیل 

۲ – فیناستراید

علاقه به پیوند مو روز به روز افزایش خواهد یافت به این دلیل که دانشمندان مدرن ترین تکنیک های پیوند مو را تحقیق و اختراع می کنندبنابراین پیوند مو همچنان درمان انتخابی برای اکثر بیماران مبتلا به ریزش مو ی ارثی – ژنتیک است.

یکی از سریع ترین بخش های در حال پیشرفت پیوند مو، کاشت مو در زنان استتکنیک جراحی ترمیم مو برای مردان و تکنیک های جدیدتر برای زنان از محبوبیت زیادی برخوردار هست.

آمادگی قبل جراحی کاشت مو:

برنامه ریزی برای کاشت مو با یک مشاوره شروع می شود. پزشک در کلینیک دکتر ادبی در تجزیه و تحلیل اهداف به شما کمک شایان می کند. علاوه بر این، یک فضای مشترک برای بحث در مورد گزینه های شما اغلب ضروری است. متخصص کاشت مو می تواند خط رویش موی شما را تجزیه و تحلیل کند و تخمین دقیقی از تعدا پیوندهای لازم ارائه دهد. سوالات خود را بپرسید تا حین کاشت و بعد ان راضی و خشنود باشید.

بیماران باید آمادگی های قبل از عمل را انجام دهند. این آماده سازی دو هفته قبل از عمل شروع می شود. بیشتر مربوط به تسهیل بهبودی است.   در کلینیک ما ( بابل مازندران) نسبت به روش های دیگر کاشت مو، بهبودی پس از عمل بسیار سریع تر است. با این حال، پیروی از دستورهای پیش از عمل کاشت مو، به اطمینان از اینکه بازیابی سریع و بدون دردسر داشته باشید، کمک می‌کند.

دو هفته قبل:

در صورت امکان، مصرف بتا بلوکرها و رقیق کننده های خون را قطع کنید. همینطور برای مکمل هایی مانند ویتامین E، جینکو، زنجبیل مکمل جینسنگ را مصرف نکنید. این زمانی است که بیماران باید از دخانیات اجتناب کنند.

یک هفته قبل:

استفاده از ماینوکسیدیل یا سایر درمان های رشد مو را متوقف کنید، مگر اینکه خلاف آن گفته شود. همچنین مصرف داروهای ضد التهاب را قطع کنید

سه روز قبل:

از ورزش شدید و الکل خودداری کنید. اگر از رنگ مو استفاده می کنید، تا بعد از عمل از رنگ کردن خودداری کنید – همچنین پوست سر خود را کاملاً بشویید.

روز عمل:

کافئین مصرف نکنید. موهای خود را بشویید و استفاده از محصولات مو یا عطرهای بدن خودداری کنید. یک لباس جلو باز یا زیپ دار بپوشید. پوشیدن پلیور می تواند هنگام تعویض پانسمان و بانداژ برای شما مزاحمت ایجاد کند.
موهای هر کسی منحصر به فرد است. همچنین ممکن است بسته به روش شما دستورالعمل های بیشتری برای آماده سازی قبل از عمل داشته باشید. این موارد مختص همه بیماران می باشد. بدیهی است اگر مراجعه کننده دارای شرایط  ویژه باشد رعایت دستورات دیگر ضروری هستند.

کاشت مو در بابل مازندران

بعضی ها می گویند “یک سر تاس بهتر از یک سر بد پیوند شده است.”برای میلیون ها نفر، ریزش مو یک مشکل عمده همراه با از دست دادن اعتماد به نفس، ناامیدی و حتی افسردگی است.

ما تمام تلاش خود را می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بازدید شما از کلینیک کاشت موی ما خوشایند شماست. اکثر مشتریان ما در طول این عمل جراحی کاشت مو کاملا در اسودگی خاطر هستند. به موسیقی مورد علاقه خود گوش می دهند یا از سرگرمی های رسانه ای دیگر لذت می برند. روش کار ما نسبتاً بدون درد است. با این حال، ما از روشی استفاده خواهیم کرد تا اطمینان داشته باشیم که این روش کاملا راحت برای شماشت.

کلینیک دکتر ادبی مفتخر است که حداقل میزان اسکار و کمترین میزان صدمه به فولیکول مو یعنی زیر 3٪ را ارائه می دهد. پزشک مرکز دارای بورد تخصصی پیوند مو از امریکا بوده و سالیانه در کنفرانس بین المللی کاشت مو شرکت فعال دارد.برای اطلاعات بیشتر و اگاهی از ان می توانید به سایت کاشت مو بین المللی  www.ishrs.org سر بزنید

پس از عمل شما، ما همچنین ممکن است از درمان هایی برای افزایش بهبودی و رشد استفاده کنیم. این در واقع شانس بیشتری برای بازسازی فولیکول ها در محل های استخراج مو ارائه می دهد. استفاده از CRP، ACell و سایر درمان ها به طور چشمگیری چنین بازسازی را بیشتر می کند.

علاوه بر این، این درمان‌ها جای زخم را کاهش می‌دهند و باعث بهبود و رشد فولیکول‌های پیوند شده می‌شوند. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که این درمان‌ها حفظ پیوند را افزایش می‌دهند . باعث می شوند رگهای خونی در محل پیوند سریع تر بهبود یابند، پیوندها زودتر ریشه می‌گیرند و شروع به رشد می‌کنند.

انواع کاشت مو

کاشت مو برای درمان انواع مختلفی از علایم آلوپسی دائمی در مردان و زنان مورد استفاده قرار می گیرد.  فولیکول های مو از قسمت پس سر،جایی که موها در ان قسمت تحت تاثیر هومونهای ریزش قرار نمی گیرند SDA) safe donor area) پوست سر بیمار از طریق جراحی نوار فولیکولی(FUT) ،یا استخراج فولیکولر(FUE) برداشت میشوند؛هر دو روش برداشت، دارای مزایا و معایب منحصر به فرد استپیوند به روش واحد فولیکولار ( follicular unite)طی دهه گذشته موجب بهبود بقا و رشد طبیعی مو شده است.

کاشت ریش

در چند سال اخیر بعلت پیشرفت چشمگیر تکنیک کاشت مو موجب افزایش بیماران مراجعه کننده برای کاشت موی سر در سر تاسر دنیا شده است .افزایش قابل توجهی نیز در محبوبیت کاشت ریش بهمراه داشت . فرهنگ عامه ما را به این باور رسانده است که ریش نشانه مردانگی است. توانایی استفاده از موهای بدن، عرضه و تقاضای کاشت موی سر و  ریش را افزایش داده است. مردان بیش از هر زمان دیگری کاشت را برای افزایش اعتماد به نفس خود انتخاب می کنند. به طور خلاصه، موها از جای دیگری از بدن شما گرفته شده و به محل رویش ریش شما پیوند زده می شود تا ریشی پر و ضخیم به ظاهر طبیعی داشته باشید.

کاشت ابرو

در امتداد همان  روند پیشرفت پیوند موی سر و ریش، کاشت ابرو نیز رو به افزایش است. زنان بیشتری این روزها ابروهای کامل را در اولویت خود قرار می دهند و کاشت ابرو راه حلی عالی برای این امر است. از آنجایی که هر دو درمان ریش و ابرو به زمان کمتری نیاز دارند و معمولاً به پیوندهای کمتری نیاز دارند، این نوع کاشت مو هزینه کمتری دارد. بنابراین نوع پیوندی که شما نیاز دارید، چه سر، ریش یا ابروهای شما، بر قیمت آن تأثیر می گذارد.

روش های کاشت مو

کاشت مو در گذشته روش FUT بود. اما با گذشت زمان، در  تکنیک ها پیشرفت بیشتری ایجاد شده است. پزشک نوع کاشت مو را برای ریزش موی شما توصیه می کند و ممکن است به شما حق انتخاب داده شود.

روزی روزگاری، کاشت مو به عنوان یک عمل بسیار بزرگ در نظر گرفته می شد همچنین دردناک بود. چند سالی است که روش کاشت مو  بسمت کم تهاجمی و اساساً بدون درد سوق داده شد. در اینجا خلاصه ای از روش ها و هزینه های نسبی کاشت مو آورده شده است:

 

فولیکول های مو
فولیکول مو

FUT

دراین روش نواری از پوست شما در پشت سر برداشته شده و بخیه می شود. سپس پزشک و دستیاران نوار برداشته شده را در زیر میکروسکوپ به موهای فولکیولی برای کاشت مو در مناطقی که ریزش مو وجود دارد استفاده می کنند. گرچه این روش به عنوان روش استاندارد کاشت مو نام گرفته است. اما تکنیک پیچیده و نیاز به جراحی پس سر می باشد.همچنین زمان بهبودی طولانی تری دارد.از این روش امروزه برای کاشت موی خانم ها و کاشت ابرو نیز استفاده می شود.

FUE

این روشی است که در آن موها بصورت فولیکول از پشت سر برداشته می‌شوند .روش بیشتر طول می‌کشد. با این حال، جای زخم کمتر است و ممکن است نتیجه بهتری نسبت به روش FUT داشته باشد. بسته به ریزش مو ی شما و نوع و هدف کاشت پزشک ممکن است بین FUT و FUE یکی را انتخاب کنید.

روش های FUE می توانند تا یک روز کامل ادامه داشته باشند. مدت زمان این روش به مهارت، تکنیک و مقدار پیوند بستگی دارد. کلینیک کاشت موی دکتر ادبی ترجیح می دهد که کار پیوند موی شما را در یک جلسه تکمیل کند. هر بازدید متفاوت است، اما چنین رویه‌هایی ممکن است بیش از هشت ساعت طول بکشد. نگران نباشید! ما به شما در موقع کاشت مو سرگرمی و تنفس را ارائه می دهیم.

 

کاشت مو FUE، به مهارت و تجربه قابل توجهی نیز نیاز دارد. متخصصان باید به صورت جداگانه موها را از پس سر شما استخراج و پیوند بزنند. این روش یک روز یا چند  جلسه، وقت نیاز دارد. تمرکز و دقت در کار برداشت  حیاتی است. تراکم مو، ظاهر و جای زخم مستقیماً با مهارت متخصص ارتباط دارد.

DHI

برخی از پزشکان اکنون DHI را به جای FUE پیشنهاد می کنند. این روش مانند FUE موها را به صورت جداگانه برداشت می کند. با این حال، تفاوت آن در این است که موها با استفاده از قلم چی کاشت برداشته می شوند. قطر این ابزار کمتر از یک میلی متر است و به جای قرار دادن فولیکول های مو در آب، موها مستقیماً در نواحی گیرنده کاشته می شوند. این روش زمان بهبودی سریع تری دارد، اما ممکن است تنها در صورتی امکان پذیر باشد که موهای صافی داشته باشید. این امر به پزشکانی نیاز دارد که در استفاده از ابزار Choi مهارت بالایی داشته باشند و از روش FUE گران‌تر است.

بیوفیبر

پیوند بیوفیبر زمانی می تواند مورد استفاده قرار گیرد که هیچ فولیکولی برای برداشت وجود نداشته باشد. الیاف به مناطقی که ریزش مو وجود دارد پیوند داده می شود و بلافاصله ظاهری ضخیم به مو می دهد. لازم به ذکر است که این روش نیمه دائمی محسوب می شود. الیاف به تدریج از بین می روند و در عرض 8 تا 10 سال به پیوند بیشتری از فیبرهای زیستی نیاز خواهید داشت. بنابراین این یک راه حل بلندمدت نیست و نباید به این صورت با آن برخورد کرد، اما برای افرادی که به دنبال یک درمان کمتر گریزان برای ریزش مو هستند، یک گزینه است.

انتخاب روش

مهمترین جنبه در انتخاب روش پیوند، تحقیق است. مطمئناً در طول مشاوره از پزشک خود توصیه ها و توصیه هایی دریافت خواهید کرد، اما همچنین باید تا حد امکان آگاه باشید. مطالعات موردی را بخوانید، به عکس‌های قبل و بعد نگاه کنید، و قبل از اینکه وارد دنیای ناشناخته‌ها شوید، خود را با دانش زیادی مجهز کنید.

هیچ یک از روش‌های فوق‌الذکر به عنوان دردناک توصیف نمی‌شوند، و با ادامه پیشرفت پزشکی، آنها در حال یافتن تکنیک‌های جدیدی هستند تا مطمئن شوند که واقعاً یک فرآیند بدون درد است. نمونه ای از آن بی حسی بدون سوزن است که اخیراً معرفی شده است.

سوالات پرکاربرد

آیا درمان ترمیم مو واقعاً مؤثر است؟

بله! درمان ترمیم مو از آغاز  خام خود فاصله زیادی گرفته است و جراحی ترمیم مو در حال حاضر تنها راه حل دائمی برای ریزش مو است. جراحان کاشت مو با تجربه قادر به انجام جراحی ترمیم مو هستند که به قدری طبیعی هست که عملاً از موهای در حال رشد اصلی شما قابل تشخیص نیستند. ترمیم مو با جراحی شامل برداشتن مو از پشت و کناره های سر است، جایی که مو به طور طبیعی در برابر طاسی مقاوم است. سپس این مو به طرز ماهرانه ای در نواحی نازک یا طاسی پوست سر قرار می گیرد. رشد حاصل هم ظاهر طبیعی و هم دائمی دارد.

چگونه بفهمم کاندیدای مناسبی برای درمان ترمیم مو هستم؟

هیچ فرمول واحدی برای تعیین اینکه آیا شما کاندیدای مناسبی برای درمان ترمیم مو خواهید بود یا خیر وجود ندارد. تنها راه برای اطمینان از این موضوع، مشاوره با یک جراح ترمیم مو است. او عواملی مانند سن شما، میزان ریزش مو، سابقه خانوادگی ریزش مو، انتظارات شما، تراکم و وضعیت موهای شما، تضاد بین رنگ پوست و مو و سایر ویژگی های مو را در نظر می گیرد.

چگونه می توانم یک پزشک واجد شرایط برای درمان ترمیم مو پیدا کنم؟

دو مورد از معتبرترین انجمن ها برای جراحان ترمیم مو، انجمن بین المللی جراحان ترمیم مو اسیا(IAHRS) و انجمن بین المللی جراحی ترمیم مو (ISHRS) هستند. هر دو گروه فهرستی از جراحان توصیه شده برای ترمیم مو را بر اساس شهر و ایالت دارند. وب‌سایت‌های این انجمن‌ها محل خوبی برای یافتن یک پزشک متخصص برای انجام درمان جراحی ترمیم مو هستند. هنگامی که فهرست خود را محدود کردید، مدتی را صرف بازدید از انجمن های درمان ریزش مو و ترمیم مو، مانند The Bald Truth کنید. شما می توانید نظرات دست اول تجربیات بیماران با جراحان مختلف ترمیم مو را بخوانید. همچنین، مطمئن شوید که نتایج ویدئو و عکس جراحان مختلف را بررسی کنید. به دنبال تصاویر بزرگ و واضح باشید تا ایده واقعی از کیفیت کار درمان ترمیم موی آنها بدست آورید.

چه روش جراحی ترمیم مو برای من مناسب است؟

امروزه دو نوع اصلی درمان ترمیم مو با جراحی وجود دارد: نواری و FUE. جراحی نواری برای اولین بار در دهه نود معرفی شد و امروزه بسیاری از جراحان ترمیم مو هنوز این روش را انجام می دهند. این روش شامل برداشتن نواری از بافت از پشت سر بیمار و برش دادن آن به واحدهای فولیکولی منفرد برای پیوند است. برخی از اشکالات این روش این است که نسبتاً تهاجمی است (و بنابراین می‌تواند دردناک‌تر باشد و به زمان بهبودی بیشتری نیاز دارد) و این که یک اسکار خطی افقی در پشت سر بیمار بر جای می‌گذارد. این اسکارها به مرور زمان کشیده می شوند و گاهی اوقات می توانند چند سانتی متر عرض داشته باشند.

FUE

یک درمان جایگزین و پیشرفته ترمیم مو با جراحی است که در ابتدا توسط دکتر وودز استرالیایی ارائه شد. این درمان ترمیم مو جای زخم خطی در پشت سر باقی نمی گذارد و همچنین نیازی به برداشتن نوار بزرگ بافت یا استفاده از بخیه ندارد. با FUE، جراح ترمیم مو واحدهای فولیکولی دست نخورده را به صورت جداگانه برمی دارد و آنها را به مناطق نازک یا طاسی پیوند می دهد. یکی از پیشرفته ترین تکنیک های FUE حدود ده سال پیش توسط دکتر کول ایجاد شد. روش اختصاصی و ابزار دقیق او به عنوان CIT یا Cole Isolation Technique شناخته می شود. CIT به او اجازه می دهد تا به طبیعی ترین نتایج ممکن برای هر بیمار دست یابد.

جدول زمانی پروسه کاشت مو قانون کلی در مورد رشد جدید این است که 70 درصد نتایج در 7 ماه پس از عمل و 80 درصد در 8 ماه پس از عمل اتفاق می‌افتد. در حدود 1 سال بیمار باید به نتایج نهایی برسد. افزودن CRP + ACell این رشد را در 4.5 ماه به 99 درصد افزایش می دهد. جدول زمانی رشد کاشت مو پس از عمل ما به شما نشان می دهد که در روزها و هفته های بعد از عمل چه انتظاری داشته باشید

منابع:

ishrs.org