فهرست مطالب

تاریخچه پیوند مو

کاشت موی طبيعی با پايان نامه آقای دکتر ديفن باخ در آلمان درسال 1822 با موضوع پيوند مو در حيوانات شروع شد.در دهه 1950 پزشکان ژاپنی برای نخستين بار اقدام به برداشت مو از نواحی گوناگون بدن و کاشت آن در مناطق تاس نمودند.

درسال 1959 دکتر نورمن اورنتريخ متخصص پوست آمريکايی اولين بار برای رفع طاسی مردانه تکنيک برداشت مو از پشت سر و پيوند آن در نواحی طاس جلوی سر را توضيح داد.

نظر به اينکه هيچکدام از پزشکان قبل از دکتر اورنتريخ،متوجه اثر درمانی اين روش برای طاسی مردانه نشدند و وی اولين کسی بود که پيوند مو را برای رفع طاسی مردانه انجام داد لذا در حال حاضر دکتر اورنتريخ را پدر پيوند موی طبيعی می دانند .

متدهای برداشت مو

کاشت موی طبیعی در ابتدا با استفاده از گرافت های درشت 5-4 ميليمتری (دارای 15 الی 20 تارمو) انجام می شد.

اين گرافت ها پس از رشد در جلو یا بالای سر، نمای عروسکی (مثل موهای مسواک) با نمای ناهنجار به سر شخص می داد.با افزايش سن و ريزش موهای اطراف منطقه کاشته شده، اين وضعيت بدتر می شد و تصوير کاملاً غيرطبيعی ايجاد می شد. 

با پيشرفت علم پزشکی متخصصين پوست از گرافت های کوچکتری به نام مينی گرافت (حاوی 5الی 10 تار مو) و سپس ميکروگرافت (حاوی 1 الی 3 تار مو) برای کاشت مو استفاده کردند.

متدهای برداشت مو از منطقه پشت سر، چگونگی طراحی خط موی جلوی سر، روش های بي حسی،تکنيک های ايجاد شکاف و گذاشتن گرافت در محل کاشت مو، روش های تربيت تکنسين های متخصص در انجام کاشت مو،همگی در سال های اخير پيشرفت های اعجاب انگيزی نموده است.

امروزه با استفاده از مينی گرافت و چيدمان هنرمندانه آنها در دست متخصصين پوست ماهر در انجام کاشت مو،نتايج کاشت موی طبيعی بسيار عالی و خارق العاده شده است.

فولیکول مو و follicular unit

بطور طبيعی موها نه بصورت تکی بلکه به شکل  واحدهای فوليکولی از پوست سر خارج می شوند.هر واحد فوليکولی از 3- 1 تارموی ضخيم،2- 1 تارموی کرکی، اعصاب و عروق خونی بافت چربی نگهدارنده و عضله مخصوص مو تشکيل شده است.

تراکم واحد فوليکولی در پوست سرآسيايی ها بطور متوسط يکصد عدد در هر سانتيمتر مربع است که اکثر آنها دارای دو تارمو هستند. حدود بيست درصد واحدهای فوليکولی فقط دارای يک تارمو می باشند.

هر شخص بطور متوسط دارای 15-12 هزار واحد فوليکولی در پشت و طرفين سر می باشد که می توان پنجاه درصد آنها را بدون اينکه طاسی در محل برداشت مشخص گردد، برداشت نمود. پس بانک موی يک فرد نرمال حدود 15-12 هزار تار مو جهت کاشت به دست می دهد.

البته در مورد اين آمار و ارقام اما و اگرهای زيادی وجود دارد و لذا هيچگاه به تبليغات دروغين افراد در مورد برداشت تعداد زيادی مو اعتماد نکنيد و حقيقت امر را فقط از متخصصين پوست متبحر در کاشت مو جويا شويد.

در جريان کاشت موی طبيعیTموها بصورت واحدهای فوليکولی (ميکروگرافت) از پشت سر برداشته شده وکاشته می شوند.

کاشت موی طبیعی
فولیکول موهای موی سر

 

طبيعی ترين نتيجه کاشت موی طبیعی چه زمانی بوجود می آيد؟

1 – امکان رعايت دقيق زاويه رويش مو از پوست وجود دارد.

2 – شکاف لازم در پوست سر برای قراردادن (کاشت) ميکروگرافت بسيار ظريف و کوچک است و لذا عروق خونی پوست آسيب نديده و خون رسانی به موهای کاشته شده مختل نمی گردد. ظريف بودن شکاف فوق موجب می شود که پس از بهبودی محل شکاف اسکار (جوشگاه) بوجود نيامده، حفره پوستی در محل کاشت ايجاد نگردد و پوست ناهموار نشود(صاف باقی می ماند)

3 – بدليل حفظ عروق خونی و اعصاب مو در واحد فوليکولی امکان بقای موهای کاشته شده بسيار بالا است.

4 – ميزان هرز رفتن (پرت) موها ناچيز می باشد.

گرافت های آماده کاشت مو

پيوند موی طبيعی يک حوزه جالب توجه و ديناميک درطب بوده و نتايج درمانی آن درسالهای اخير تغييرات شگرفی کرده است که اين امر عمدتاٌ بدليل پيشرفتهای تکنيکی در چند سال اخير است.

کاشت موی طبيعی يک عمل جراحی سرپايی است که در صورت رعايت نکات فنی انتخاب درست بيمار و وجدان پزشکی باعث درصد بالايی از رضايتمندی بين پزشکان و بيماران می گردد.با اين حال ميزان آگاهی عمومی نسبت به پيوند موی طبيعی و نتايج مطلوب آن بسيار پايين است.

تذکر بسيارمهم برای متقاضيان کاشت موی طبیعی

نظر به حساسيت بسيار بالای پيوند موی طبيعی و مسائل و مشکلاتی که بعداً ممکن است بوجود آيد توصيه می شود که اين کار حد الامکان توسط متخصص پوست و مو انجام شود زيرا متخصص پوست و مو،صلاحيت های علمی و عملی لازم جهت انجام کاشت موی طبيعی را دارا می باشد.

با توجه به اينکه نتايج ناشی از انجام کاشت موی طبيعی غيرقابل برگشت بوده و ترميم آنها نيز بسيار مشکل است لذا به متقاضيان محترم اين کار،صميمانه توصيه می شود که در انتخاب پزشک معالج خود نهايت دقت و وسواس را بخرج دهند تا بعداً دچار مشکلی از اين بابت نگردند.

با توجه به اينکه برخی افراد ادعا می کنند که متخصص کاشت مو می باشند و اغلب هم اين تخصص را از کشورهای خارجی بخصوص کانادا و آمريکا گرفته اند،بايستی متذکر شد که رشته دانشگاهی به نام « تخصص کاشت مو » وجود خارجی ندارد.

واقعيت اين است که فقط رشته دانشگاهی به نام بيماری های پوست و مو وجود دارد که متخصصين اين رشته می توانند در حوزه تخصص خود اقدام به پيوند موی طبيعی نمايند.

تبليغات کاشت مو

با توجه به بمباران تبليغات در مورد کاشت موی طبيعی در مطبوعات، تلويزيون و بخصوص کانال های ماهواره ای و اين نکته که بسياری از اين تبليغات به شدت وسوسه آور و فريبنده می باشند، تقاضا می شود قبل از انجام کار از تخصص و تجربه پزشک خود کاملاً مطمئن شويد.

زيرا بعداً راه برگشتی وجود ندارد. هرگونه رو دربايستی و خجالت در اين زمينه مهم و حياتی را کنار بگذاريد و يادتان باشد که انتخاب پزشک و تحقيق درمورد صلاحيت و تخصص وی حق طبيعی و قانونی شما است.

برای کنترل تخصص پزشک معالجتان سه راه وجود دارد :

1 – پروانه مطب پزشک که بايستی حتماً در اتاق ويزيت نصب شده باشد.

2 – استعلام از دانشگاه علوم پزشکی و يا سازمان نظام پزشکی شهرستان محل

طبابت پزشک و يا مراجعه به سايت اينترنتی سازمان نظام پزشکی ايران

3 – استعلام از انجمن متخصصين پوست ايران  و انجمن بین المللی پیوند مو

نکات مهم در انتخاب متخصص پوست برای انجام کاشت موی طبيعی

1 – آيا ايشان شما را در زمينه جنبه های زيبايی شناسی و نتايج هنرمندانه کاشت موی طبیعی راهنمايی می کند يا اينکه فقط به مسايل پزشکی قضيه اشراف دارد؟

2 – آيا وی برای جلسات احتمالی بعدی کاشت مو با شما صحبت می کند و به بيان ديگر نگران وضعيت شما در آينده نيز هست و برنامه ريزی بلندمدت برای شما می کند يا اينکه فقط به اين فکر است که برای اين جلسه پولی گرفته و شما را به حال خود رها کند؟

3 – آيا پزشک در مورد مشکلات و عوارض جانبی کاشت مو با شما صحبت می کند يا اينکه فقط از خودش و کارش تعريف و تمجيد می نمايد؟

4 – آيا پزشک آنقدر شهامت داشته است که به برخی از متقاضيان کاشت موی طبيعی جواب منفی داده و يا اينکه انجام کاشت مو در آنها را به تعويق بيندازد؟

5 – آيا ايشان فقط به نشان دادن عکس های قبل و بعد برخی از بيماران خود اقدام می کند يا اينکه بيماران خود را به شما معرفی می کند تا از نزديک آنها را ديده و در مورد کار با آنها صحبت نماييد؟

6 – آيا پزشک شخصاً و با حوصله با شما صحبت کرده و به تمامی سؤالات و ابهامات شما جواب می دهد يا اينکه فقط عجله دارد تا نوبت شما را قطعی کرده و به بقيه بيمارانش بپردازد؟

نکته مهم در مورد کاشت مو

سعی کنيد فقط خودتان با ديد باز و تحقيق کامل درمورد انتخاب پزشک تان تصميم بگيريد زيرا وقتی که کار خراب شد،ديگران هيچ مسئوليتی را قبول نکرده و اين شما هستيد که بايستی نازیبایی ناشی از مراجعه به افراد فاقد صلاحيت را تحمل نماييد.

هيچگاه به تبليغات رسانه ای (مطبوعات، بروشورهای تبليغاتی، راديو و تلويزيون) اعتمادمطلق نداشته و فکر نکنيد هر کس در مجله مطلبی می نويسد و يا در راديو و تلويزيون صحبت می کند علامه دهر است.

بخصوص متوجه باشيد که مطالب و گفته های پخش شده در شبکه های ماهواره ای عمدتاً کذب محض بوده زيرا هيچ کنترل علمی بر روی محتويات اين برنامه ها وجودنداشته و هرکس با هر مدرکی می تواند با پرداخت پول خودش را دکتر پیوند مو معرفی کرده و تبليغات نمايد.

ملاحظات قبل از عمل

معاينه ابتدايی متقاضی کاشت موی طبيعی و مشورت ايشان با پزشک معالج بسيار اهميت داشته و کليد موفقيت در اين کار به حساب می آيد.

برخی سؤالاتی که معمولاً از سوی پزشک مطرح می شوند عبارتند از:

1 – هدف شما از اين کار چيست؟

2 – چه ايده آل هايي درذهن خود از اين کار دارید؟

3 – کدام قسمت سر از نظر داشتن مو بيشتر برايتان اهميت دارد؟

4 – مدل موی مورد علاقه شما چيست؟

تاريخچه ريزش مو

تاريخچه ريزش موی ارثی در اقوام فرد، سابقه استفاده از دارو برای درمان و لوازم آرايشی برای پوشانيدن منطقه طاسی و بسياری نکات مهم ديگر در جلسه مشاوره مورد سؤال قرار می گيرند.

تمامی سؤالات و ابهامات فرد در رابطه با پيوند مو به درستی و با صداقت قبل از انجام کار پاسخ داده می شوند.گاهی بيماران در مورد پرسش هايی که دارند خجالت کشيده و نمی توانند چيزی را که در ذهن تصور می کنند، بيان نمايند.

در اين مواقع پزشک بايستی به کمک بيمار آمده و با طرح سؤالات درست نکات ناگفته را به زبان آورده و سپس از بيمار سؤال شود که آيا شما در مورد تمامی سؤالات خود قانع شديد و آيا همه مطالب را به درستی فهميديد؟

برخی نکاتی که معمولاً مورد سؤال از سوی بيمار قرار می گيرند عبارتند از :

 • تعداد جلسات موردنياز برای نتيجه مورد نظر بيمار
 • تعداد جلساتی که عملاً امکان انجام آن در فرد وجوددارد
 • مدت زمان هر جلسه
 • فاصله بين جلسات
 • هزينه کلی جلسات کاشت مو و نتيجه ای که نسبت به اين هزينه مورد انتظار است
 • درد حين عمل و ساعات و روزهای پس ازآن
 • مدت زمانی که طول می کشد تا پس از هر جلسه علايم جراحی برطرف شده و وضعيت سر به حالت تقريباً عادی برگردد
 • آيا ديگران در روزهای پس از عمل متوجه کاشت موی من خواهند شد؟
 • آيا پس از درآمدن موهای کاشته شده مردم می فهمندکه موهای من از نوع کاشته شده است يا اينکه نمای کار کاملاً طبيعی خواهدبود؟

مراقبت های بعد از کاشت موی طبیعی

مراقبت های بعد از کاشت مو از نظر نوع، ميزان و مدت زمان لازم است.متخصص پوست مجرب درانجام کاشت مو در مورد فرم طاسی سرشخص احتمال پيشروی آن، وضعيت بانک موی پس سر فرد، نتيجه احتمالی کاشت مو،تعيين بهترين ناحيه برای کاشت مو از نظر مسائل زيبايی شناسی و بسياری نکات کوچک ولی مهم ديگر به تفضيل صحبت کرده و همه مسايل را برای شخص باز می کند.

برنامه ريزی درازمدت برای انتخاب فرد مناسب کاشت مو خيلی مهم است. انتظارات شخص بايد واقعی و متناسب با شرايط وی باشد.

متذکر می شويم که طبيعی ترين نتيجه پيوند مو با تکنيک کاشت به روش ميکروگرافت بدست آمده يعنی پس از مدت زمان مقرر (9 – 6 ماه) هيچ کس متوجه کاشت مو در فرد نشده و محل کاشت مو کاملاً طبيعی بنظر می رسد ولی بدليل محدوديت هايی که بصورت ذاتی در تکنيک های کاشت مو وجود دارد هيچگاه نمی توان تراکم کاملاً شبيه موهای طبيعی را ايجاد کرد.

بهترين دکتر برای کاشت موی طبیعی

بهترين دکتر برای پيوند موی طبيعی کسی است که در منطقه دهنده مو دارای موهای ضخيم با تراکم کافی بوده و طاسی وی نيز قابل ملاحظه ولی محدودباشد(منطقه آن کوچک باشد).

اگرتراکم موهای قبلی بيمار در منطقه گيرنده مو زياد باشدممکن است وی پس از کاشت مو،متوجه افزايش بيشتر تعداد موها نشده و لذا رضايت کافی بدست نيايد.موهای کاشته شده دائمی بوده و لذا بخصوص درمورد خط رويش مو،درجلوی سر بايستی کاملاٌ بيمار را توجيه کرد و از بابت آن رضايت کامل داشته باشد. درغير اينصورت درآينده مشکلاتی وجود خواهد داشت.

قبل از پيوند بايد اين خط را دقيقاً مشخص نمود چون اين خط رویش مو برای مابقی عمر بيمار باقی می ماند لذا بايد در طراحی آن نهايت دقت را نمود.

طراحی خط رویش سر

طراحی اين خط يکسری محاسباتی دارد که رعايت آنها برای حصول نتيجه خوب و طبيعی بسيار مهم است.

بطور کلی مهمترين قسمت موی سر از نظر علم زيبايی شناسی چهره خط رويش مو درجلوی سر می باشد. اين خط اولين قسمتی از چهره است که در جلوی چشم بيننده به نظر آمده و میتواند نمادی از سن، زيبايی، جوانی و خوش تيپ بودن وی باشد.

اين خط چيزی است که به اصطلاح قاب (چهارچوب) صورت را تشکيل داده و لذا اهميت فوق العاده ای در زيبايی چهره بازی می کند. بنابراين بازسازی خط فوق تا حدامکان طبيعی و متناسب با سن بيمار و با در نظر گرفتن آينده وی، مهمترين بخش کاشت موی طبيعی بوده و بايستی وقت و انرژی زيادی برای آن صرف نمود.

خط رويش مو در جلوی سر در حقيقت يک نوار به عرض چند ميليمتر بوده که به صورت طبيعی دارای چند مشخصه می باشد.

نکات خط رویش مو

 1. شکل کلی اين خط شبيه حرف M است بدين معنی که درطرفين مقداری تو رفته بوده و در وسط به سمت جلو متمايل است.
 2. اين خط در هر قسمت دارای نمای نامنظم و تا حدی زيگزاگ است يعنی يک خط صاف و يک دست نمی باشد.
 3. موهای اين نوار بصورت فوليکول های تک مويی و نازک هستند.
 4. زاويه خروج موها از پوست درهمه جای اين نوار سی درجه رو به جلو است منتها در قسمت های کناری،موها ضمن حفظ اين زاويه مقداری به طرفين هم متمايل شده اند.
 5. در هر قسمت از اين نوار همه موها دارای زاويه يکنواخت بوده و هم جهت می باشند.تمامی اين موارد بايستی در کاشت موی طبیعی در اين منطقه حساس رعايت شود در غير اينصورت خط موی جلوی سر به صورت عروسکی درمی آيد که بسيار زشت و زننده است و ترميم آن هم فوق العاده مشکل و گاهی غيرممکن می باشد.

 

خط رويش مو در جلوی سر به صورت طبيعی (بدون کاشت مو)

کاشت موی طبیعی

خط رويش موی سر بصورت طبيعی

کاشت موی طبیعی

خط رویش در سنین مختلف 

اکثر افراد طاس دوست دارند که خط موی جلوی سرشان به اندازه زمانی باشد که 25-20 ساله بوده اند يعنی زمانی که دچار ريزش مو نشده اند.

درحاليکه درطراحی اين خط، سن قبلی شخص در نظر گرفته نشده بلکه سن فعلی وی و همچنين سالهای بعدی عمرشخص در نظر قرار گرفته و خط متناسبی برای وی ترسيم می گردد.

به همين دليل بعنوان يک اصل کلی خط موی جلوی سر بايستی در بالاترين حد ممکنه (نسبت به سن فرد) قرارگيرد.

رعايت اين اصل بخصوص در مورد نواحی کناری خط موی جلوی سراز اهميت زيادی برخوردار است.اصلاح خط موی جلوی سرکه توسط افرادغيرمتخصص و فاقد صلاحيت لازم طراحی و کاشت شده است فوق العاده مشکل و در خيلی از موارد غيرممکن است.

سخت ترين حالت زمانی است که خط مو را،پايين تر از حد عادی آورده اند و اگر اين وضعيت با گرد کردن بيش ازحد خط نيز همراه باشد (يعنی شکل M رعايت نشده باشد) کاراصلاح به مراتب دشوارتر می گردد.

در هر حال بدليل دشواری اصلاح خط موی غيرعادی بهتر است در انتخاب پزشک معالج دقت و وسواس کافی به عمل آيد.

طراحی صحيح خط موی جلوی سر

متقاضيان محترم کاشت موی طبيعی بايستی در نظر داشته باشند که نتيجه کلی کاشت موی طبيعی از نظر رضايت بخش بودن و طبيعی شدن کار،به عوامل زير بستگی دارد:

ميزان پوشش دهی موها درمنطقه کاشت که خود تابعی از فاکتورهای ذيل است :

1 – تراکم (تعداد) موهادرناحيه دهنده (بانک مو)، مشخصات ظاهری موهای ناحيه دهنده، مشخصات پوست سر(ازجمله رنگ پوست) در منطقه طاس، سايز و شکل کلی سربيمارو مشخصات پوست سر در منطقه دهنده.

2 – ميزان مهارت پزشک از نظر علم پزشکی و لذا اين کار حدالامکان بايستی توسط متخصص پوست و مو انجام شود.اگر به متخصص پوست مراجعه کرده و ايشان به دلايل متعدد توصيه کرد که کاشت موی طبیعی به درد شما نمی خورد حتماً حرف او را قبول کرده و برای اطمينان به پزشکان با تخصص های ديگرمراجعه نکنيد زيرامتخصص پوست است که بدليل برخورداری ازعلم کاشت مو و وجدان کاری ناشی ازاين دانش بهترين توصيه را به شمامی نمايد.

3 – هنر متخصص پوست که بتواند با استفاده از نقاط ضعف و قوت بيمار،بهترين نتيجه ممکن را برای حال و آينده وی بوجودآورد.

4 – وجدان کاری پزشک که سهم عمده ای از کار را تشکيل می دهد.

5 – انتخاب بيمارمناسب کاشت موی طبيعی ازهرنظر(سن، نوع ريزش مو و فاکتورهای ديگر).

6 – وضعيت روحی و روانی بيمار، اهداف ، آرزوها و انتظارات وی که بايستی منطقی و واقع گرايانه باشد.

محدوديت های انجام کاشت موی طبیعی

کاشت موی طبيعی مثل همه کارهای دست بشر، دارای يکسری محدوديت های بالقوه می باشد. اين محدوديت ها بر دو نوع هستند:

الف ) محدوديت هايی که در رابطه با بيمار می باشند.
1 ) تعداد موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو:واضح است که هر چقدر منطقه دهنده مو در فرد کوچک تر و محدودتر باشد،تعداد موهای آن هم کمتر شده و بالطبع نتيجه کاشت مو هم ضعيف تر خواهد بود.

2 ) کيفيت موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو: هرچقدر مو نازک تر و رنگ آن روشن تر باشد ميزان پوشانندگی آن (نسبت به موهای ضخيم و مشکی) کمتر بوده و تراکم کمتری ايجاد می کنند.در ضمن موهای مجعد پوشش بيشتری نسبت به موهای صاف بوجود می آورند.

3 ) وسعت منطقه طاس:مشخص است که با افزايش وسعت منطقه طاس و چون بهرحال تعداد موهای برداشت شده محدود است،ميزان تراکم موهای کاشته شده (يعنی تعداد موها در هر سانتيمتر مربع) نيزکاهش می يابد.

ب ) محدوديت هايی که در رابطه با تکنيک کاشت موی طبيعی درحال حاضر وجود دارند(به توضيحات قسمت بعدی توجه کنيد)

6) تصورات غلطی که در رابطه باکاشت موی طبيعی و نتايج آن در ذهن مردم وجود دارد وقتی فردی متقاضی کاشت موی طبيعی است،يکسری تصورات و پيش داوری هايی در ذهن خود از کاشت موی طبيعی و نتايج آن دارد که معمولاً با واقعيات بسيار فاصله دارند.

با معاينه صحيح و مشورت ذهنيت فرد روشن شده و متوجه واقعيت های امر می گردد.

تصورات غلط عامه مردم در مورد کاشت مو

موهايی را که اندکی کم پشت شده است می توان با کاشت مو پر پشت تر کرد.درکاشت مو از طريق ايجاد يک شکاف بسيار ظريف يک گرافت وارد پوست می شود.اين سوراخ با اينکه بسيارظريف است، به هر حال فضايی را اشغال می کند.اگر منطقه ای که می خواهيم در آن کاشت مو انجام دهيم کاملاً طاس باشد هيچ مشکلی بوجود نخواهدآمد،

ولی اگر بخواهيم در لابلای موهای موجود،بخصوص اگر اين موها ضخيم و باکيفيت باشند،کاشت انجام دهيم،لازم است که فضای کافی در لابلای موهای موجود وجود داشته باشد تا بتوان آن شکاف را ايجاد نمود.

در حقيقت تا زمانی که بيشتراز 50 – 40 درصد از تراکم موها کاسته نشده است، بدليل ناکافی بودن فضای خالی بین موهای موجود فرد،نمی توان در لابلای آنها شکاف ايجاد کرد.

اگر هم به زور اين کار را انجام دهيم اولاً ممکن است به ريشه موهای اطراف آسيب وارد شود و ثانياً حتی اگر آسيبی به ريشه موهای اطراف وارد نشود،اين ريشه ها مزاحم ريشه موی کاشته شده خواهند شد.

لذا در حين در آمدن موی کاشته شده به احتمال زياد،کيست مويی و جوش های چرکی بدفرم ايجاد می گردد.اين ضايعات موجب اختلال در بيرون آمدن موهای کاشته شده گرديده و نتايج کاشت مو را خراب می کنند.

اگر در در استان مازندران حضور دارید،برای کاشت مو در بابل میتوانید به کلینیک ما مراجعه نمایید.

سوالات خود را در خصوص خدمات ( پوست و مو، زیبایی، لیزر ) با مشاورین کلینیک باران در میان بگذارید
                                                       ما بصورت 24 ساعته پاسخگوی شما عزیزان هستیم.
                                                      01132288838