فهرست عناوین

لایه برداری با AHA (آلفا هیدروکسی اسید) به علت توانایی و سودمندی درمانی و زیباسازی (aesthetic) در پوست و زمان بهبودی سریع در درماتولوژی عمومیت دارند.

AHA ها به دلیل ایجاد حداقل  عوارض بلافاصله بعد لایه برداری تحت عنوان  Lunchtime Peeling سطحی طبقه بندی میشوند ،

و میتوانند در درمان همه انواع type پوستی و انواع اختلالات کراتینیزیشن به کار روند. گلیکولیک اسید AHA ارجح در موارد استفاده به صورت عامل Peeling منفرد می باشد.

AH A دیگر مثل لاکتیک اسید عمدتا به عنوان یک عامل Peeling  یا لایه بردار همراه با سایر مواد مثل سالیسیلیک اسید به کار میرود.

درحالی که سایر AHA ها مثل ماندلیک و سیتریک اسید وجود دارند که می توانند هم به تنهایی و هم به صورت ترکیب با سایر عوامل Peeling به کار روند.

گلیکولیک اسید :

گلیکولیک اسید در بین همه AH A ها کمترین وزن مولکولی را دارد بنابراین با توجه به پایه (Vehicle)، فرمولاسیون، pH،محل مصرف و وضعیت پوست مورد درمان، میتواند به راحتی از پوست عبور کند. وقتی که گلیکولیک اسید را به عنوان عامل Peeling انتخاب می کنیم،دانستن پایه(Vehicle)، فرمولاسیون و  pH برای موفقیت در Peeling لازم است. گلیکولیک اسید در فرم خام به صورت یک کریستال است که در یک پایه حل می شود.میزان رقت میتواند در تأثیر Peel نقش داشته باشد و یک قسمت مهم از ملاحظات عملی بالینی در انتخاب Peel میباشد.

برای مثال Peelهای گلیکولیک اسید که در یک پایه ژل تشکیل میشوند، ممکن است یک ضریب تفکیک داشته باشند که خروج ماده فعال را آهسته کند.این اثر موجب می شود که جزء فعال لایه بردار کمتر به پوست برسد و باعث تأثیر کمتر و کاهش سرعت آن شود.

به هرحال Peelهای AH A که فرمولاسیون در پایه ژل دارند ممکن است مورد قبول بیمارانی که پوست حساس یا روزاسه دارند یا کسانی که فقط پوست اندازی exfoliation خفیف و بدون تحریک و اریتم می خواهند، باشد.

از سوی دیگر محلولهای Peel گلیکولیک اسید در base آب اجازه عبور سریع از لایه شاخی را می دهند، و عموماً برای بیمارانی که پاسخ سریع با پوسته ریزی شدیدتر بخواهند مناسب هستند.

لایه بردارهای گلیکولیک اسید به صورت زیر طبقه بندی می شوند :

اسید آزاد

 بافرشده

 استریفیه

ملاحظات در انجام لایه برداری پوست با با AHA

گلیکولیک اسید :

یک مشاوره قبل از Peel همیشه برای مطمئن شدن از اینکه هم پزشک و هم بیمار انتظارات واقعی در مورد خطرات و فواید یک Peel گلیکولیک اسید پیدا کرده اند، لازم است. بیمار تمایل در تمیزتر و تازه تر کردن ظاهر پوست خودش می باشد. بهبود خطوط ظریف،چهره زردگونه، بهبود قوام پوست ناصاف و ناهموار،لنتیگوها، کک و مک و type های پوستی با قوام خشن می تواند با این نوع Peel ایجاد شود.

این مهم است که پزشک به بیمار توضیح دهد که این بهبودی ها می تواند فقط پس از انجام Peelهای متوالی با فواصل زمانی ثابت،مثلاً جلسات ماهانه تا رسیدن به هدف نهایی ایجاد شود، به طورکلی بیشتر بیماران می توانند بهبودی را در حدود جلسه ۶ انتظار داشته باشند،

اما تعداد واقعی درمانهای مورد نیاز بر اساس وضعیت زمینه ای پوست متفاوت است. خطوط عمیق تر، چین و چروکها و شیارها با این Peelها بهبود نخواهند یافت،و سایر روشهای درمانی باید به کار روند. Peelهای گلیکولیک اسید به عنوان درمان کمکی در وضعیت هایی مثل آکنه، PIH ناشی از آکنه،اسکارهای سطح آکنه، روزاسه پاپولو پوسچولر، ملاسما، سبورئیک و آکتینیک کراتوزها، کراتوز پیلاریس، و برخی از زگیل های مقاوم به سایر درمانها به کار می روند.

بیمار Peel گلیکولیک اسید، معمولاً کسی است که مایل به حداقل زمان بهبودی و عدم اختلال در کار یا روابط اجتماعی میباشد.

این مهم است که فهمید آیا بیمار برای رسیدن به نتایج دلخواه جلسات متعدد درمان را انجام میدهد یا نه؟

اگر بیمار یک جلسه درمان را ترجیح دهد و بخواهد دوره بهبودی طولانی تری داشته باشد، بهترین پیشنهاد Peel شیمیایی عمق متوسط یا عمیق و یا لیزر Resurfacing میباشد.

هم چنین دانستن محلی که بیمار خواستار درمان آن ناحیه میباشد، مهم است.درحالی که معمولاً صورت شایعترین محلی است،

بسیاری از بیماران بهبودی در سایر نواحی بدن مثل ناحیه سینه، گردن، پشت، پشت دستها، بازوها و ساقها را خواستارند.

این نواحی می توانند با Peel گلیکولیک اسید درمان شود اما باید توجه داشت که گردن حساس ترین محل است.

بنابراین توصیه می شود که غلظتهای پایین تر گلیکولیک اسید در ابتدای کار روی گردن به کار رود. در مقابل قدام سینه، پشت، بازوها،

ساقها و دستها به نظر می رسد به صورت مطلوب غلظتهای بالاتر گلیکولیک اسید را تحمل بر خلاف برخی از عوامل Peel شیمیایی دیگر ،

که با ریسک ایجاد هایپر یا هایپوپیگمانتاسیون در پوست تیره تر، همراه هستند، Peel گلیکولیک اسید می توانند در همهیtype های پوستی Fitzpatrick یک تا شش،

مردان یا زنان و کودکان تا بالغین به کار روند.حساس ترین نوع های پوستی به نظر میرسد فقط گلیکولیک اسید در غلظتهای پایینتر (۲۰ تا ۳۵٪) را تحمل کنند.

بیماران با روزاسه و درماتیت آتوپیک و نژاد آسیایی به نظر می رسد در این دسته قرار بگیرند.

شرح حال و معاینه موقع لایه بردای با AHA :

در زمان مشاوره قبل از عمل پزشک باید یک تاریخچه کامل مدیکال و پوست بگیرد. هر گونه سابقه قبلی عفونتهای ویروسی ،

مثل هر پس سیمپلکس مزمن یا راجعه، درماتوزهای فعال آتوپیک، سبورئیک یا type اگزمایی و داروها مثل رتینوئیدهای خوراکی یا موضعی باید بررسی شوند.

بیمارانی که سابقه عفونتهای مکرر هرپسی دارند، باید به صورت پروفیلاکتیک با یک داروی ضد ویروسی خوراکی ترجیحاً Valaciclovir،

در صبح روز انجام Peel و ادامه برای مدت زمان مرسوم درمان شوند.اگر بیمار در صبح روز عمل با عفونت فعالی هرپس در ناحیه مورد درمان تظاهر کند،

بهتر است که Peel تا زمان بهبود کامل به تأخیر افتد. رتینوئیدهای موضعی و خوراکی ممکن است سبب ازهمگسیختگی لایه شاخی شده ،

و عمق نفوذ گلیکولیک اسید را افزایش دهند.بنابراین بیمارانی که تحت درمان با ایزوتره تینوئین خوراکی یا درمانهای موضعی مثل تره تینوئین،

آداپالن، تازاروتن می باشند ممکن است افزایش واکنش به گلیکولیک اسید را تجربه کنند بنابراین توصیه می شود این داروهای موضعی حداقل هفت روز قبل از درمان قطع شود.

به علت اینکه ایزوتره تینوئین نیاز به یک تداوم مصرف دارد و سوالاتی در مورد ایجاد تأخیر در Healing با این درمان وجود دارد،

بهتر است انجام Peel گلیکولیک اسید در این مورد را به تجربه پزشک واگذار کرد. سایر داروهایی که ممکن است نفوذ Peel را تحت تأثیر Efudex 5-Fluorouracil  imiquimod،

موجب گسیختگی آکتینیک کراتوزها خواهند شد و بنابراین گلیکولیک اسید ممکن است ایجاد اپیدرمولیز در این نواحی کند.

این واکنش زمانی مطلوب می شود که تخریب کامل این ضایعات پیش بدخیم لازم باشد. علاوه بر آن بیماران تحت درمان با داروهای ضد پلاکت مثل وارفارین،

هپارین، آسپرین NSAIDS و حتی ویتامین E ممکن است خونریزی و ایجاد Eschar را در محل درمان تجربه کند.

بیمارانی که داروهای حساس کننده به نور مثل OCP، تتراسایکلین و مشتقات آن را مصرف میکنند باید در مورد استفاده از ضدآفتاب منظم ،

و محافظت از آفتاب مشاوره بیماران با سابقه آتوپی، اگزما، پوست خشک و حساس ممکن است برای فرمولاسیونهای خنثی شده نسبی،

یا غلظتهای پایین تر گلیکولیک اسید آزاد مطلوب باشند و یا ممکن است بر اساس شدت بیماری شان کاندیدی برای هیچ نوع Peel نباشند.

این type های پوستی (در تجربهی ما هر کسی که می خواهد Peel گلیکولیک اسید انجام دهد) یک دوره درمانی در منزل،

محصولات موضعی حاوی گلیکولیک اسید به مدت ۲ هفته قبل از Peeling داشته باشند ما توصیه می کنیم که بیمار ابتدا با گلیکولیک اسید ۱۰-۸٪ شروع کند.

با این عمل هرگونه حساسیت غیرعادی به گلیکولیک اسید می تواند آشکار شود و در نتیجه Peeling متوقف می شود.

توصیه می شود بیمارانی که درم ابریشن، لیزر Resurfacing یا سایر جراحی ها و یا Peeling شیمیایی عمیق انجام دادند،

به مدت حداقل ۱۲-۶ ماه قبل از انجام Peel گلیکولیک اسید برای رسیدن به Healing کامل صبر کنند.

موارد منع لایه برداری گلیکولیک اسید:

به علت احتمال گسترش هرپس ویروسی، یا پاپیلوما و پاکس ویروسدر محل پوست دسکو امه،عفونتهای فعال هـرپس سیمپلکس،زگیل هاى صورت یا مولوسکوم کنتاژیوزوم یک بیمار را از دریافت Peel گلیکولیک اسید منع خواهد کرد.

توصیه می شود این موارد ابتدا درمان شده و قبل از انجام Peeling کاملاً بهبود یابد. سایر برنامه های درمانی Cosmetic مثل میکرو درم ابریشن،

الکترولیز، دپیلیتوری ها، لیزرهایHair removal glid داروهای سفیدکننده، ماسکها، اکسفولیانت های اسکراب باید یک هفته قبل از Peeling،

جهت به حداقل رساندن گسیختگی سد اپیدرمال بلافاصله قبل از Peeling، قطع شوند. در برخی موارد اسکارهای آکنه ،

استفاده از میکرودرم ابریشن قبل از Peel صورت گرفته است اما نتایج ممکن است متغیر باشد و پزشک باید فقط اگر اثرات Peel در بیمار تثبیت شده باشد،

این را درنظر داشته باشد. بیمارانی که در رفتارهای فتوپروتکتیو قابل اعتماد نیستند باید از انجام Peel گلیکولیک اسید منع شود.

آماده سازی بیمار برای Peel گلیکولیک اسید :

زمانی که یک بیمارانتخاب مناسبی برای Peeling می شود یک برنامه مراقبت در منزل روزانه با AHA های موضعی خصوصاً گلیکولیک اسید باید تجویز شود.

محصولات گلیکولیک اسید موضعی برای مراقبت در منزل از غلظت ٪۸ تا ۲۰٪ میباشند. وقتی که این رژیم در بیماری که هرگز از محصولات گلیکولیک اسید استفاده نکرده است،

شروع میشود بهتر است که با غلظتهای پایین شروع شده و در صورت تحمل افزایش داده شود.در انتخاب کردن Vehicle برای بیمار بهتر است که با type پوستی بیمار هماهنگ شود.

فرمولاسیونهای کرم برای بیماران با پوست خشک، ژل ها برای پوستهای چرب و لوسیونها برای ypeاهای پوستی طبیعی ترجیح داده می شود.

گلیکولیک اسید باید در ۲ هفته اول هر شب استفاده شده و سپس در صورت تحمل به ۲ بار در روز افزایش یابد با این عملی اگر بیمار،

هرگونه حساسیت غیرمعمول به گلیکولیک اسید داشته باشد قبل از انجام Peel آشکار خواهد شد.

همچنین گلیکولیک اسید به آماده سازی پوست برای انجام Peel کمک خواهد کرد (با ایجاد Pre peel desquamation).

اگر بیمار هر گونه تنفری از نمای دسکوامیشن یا Peeling دارد، نباید کاندید انجام Peeling شود.

این مهم است که توجه داشت حساسیت غیرمعمول به گلیکولیک اسید نادر  است. بیمار همچنین باید از آموزشها و دستورات Pre peel آگاه شود .

اقدامات بعد از انجام لایه برداری 

۱ . پس از اتمام مشاورهٔ اولیه، شروع به شستن صورتتان به طور روتین با رژیمی که حاوی پاک کنندهٔ گلیکولیک اسید میباشد و توسط پزشک به شما داده شده است، کنید.

از آب و صابونهای معمولی استفاده نکنید چون به طور صحیح پوست شما را برای عمل اماده نخواهند کرد.

۲ . از در معرض قرار گرفتن زیاد جلوی نور آفتاب پرهیز کنید. یک ضد آفتاب با 15=SPF یا بیشتر به عنوان جزیی از رژیم روزانه تان استفاده کنید.

3 . دو هفته قبل از شروعlPee شما باید رژیم پوستی داده شده را شروع کنید.

۴ . یک هفته قبل از Peeling استفاده از درمان ها و محصولات زیر را قطع کنید:

 – رتین – A یا تره تینوئین (Ren Ova)، تازاروتن، آداپالن (Differin) و هر رتینوید دیگر مثل رتینول،

– الکترولیز، دپیلیتوری ها و Waxing

– ماسکها، Luffas (لیف ها) و سایر اسفنجها

– رنگ مو، درمانهای صاف کننده یا مجعد کننده دایمی مو

– سایر درمانهای اکسوفلیاتینگ یا Resurfacing

– استفاده از این درمان ها / محصولات قبل از Peeling ممکن است واکنش پوست تان به گلیکولیک اسیدرا افزایش دهد.

۵ . ما سابقه طبی شما را مطالعه کردهایم و موارد زیر را نیز بررسی کرده ایم:

– آلرژی ها

– آیا شما سابقه درماتیت آتوپیک، اگزما، درماتیت سبورئیک، عفونت های ویروسی، بیماری کلاژن و بیماری اتو ایمیون دارید.

-درمانهای مورد استفاده در حال حاضر

– حساسیت به نور Photosensitivity))

اگر هر اطلاعات اضافه دیگری که بررسی نشده است لطفاً قبل از انجام Peel با تماس بگیرید.

به عنوان یک تذکر اگر شما سابقه هرپس سیمپلکس دارید شما باید تحت درمان با داروی آنتی ویرال خوراکی به صورت پیشگیری قرار بگیرید.

عمل Peed می تواند موجب ایجاد یک اپیزود ضایعات هرپسی در بیماری که قبلاً سابقه آن را داشته است، شود.

 

۶ . در روز انجام Peeling لطفاً با یک صورت کاملاً تمیزشده به کلینیک بیائید و هیچ گونه آرایش، ادکلن ،

و after shave استفاده نکنید و از انجام Shave در روز Peeling اجتناب کنید.

در صورت امکان بهتر است با نشان دادن عکسهای مراحل مختلف Peeling برای مثال بلافاصله بعد و یا چند روز بعد از Peel،

بیمار را برای انجام Peeling آماده کرد. مهم است که دوباره به بیمار تذکر داد که این Peeling باید حداقل ماهی یک بار برای رسیدن به اثرات ادعا شده، تکرار شود.

در این زمان بیمار باید آگاه شود که ممکن است بر اساس پاسخ و رضایت آنها نیاز به افزایش قدرت Peel در جلسات بعدی باشد.

در نهایت بیمار باید پذیرش این محصولات و پیگیری های توصیه شده مراقبتی را داشته باشند. پس از اتمام مشاوره Pre peel ،

بیماران باید آگاه شوند که در روز انجام Peel با یک صورت تمیز و بدون آرایش و مرطوب کننده ها مراجعه کنند.

بیماران مرد باید اطلاع داشته باشند که در روز انجام Peel جهت جلوگیری از نفوذ عمیق تر نباید Shave انجام دهند.

لنزهای تماسی باید پس از امضا شدن فرمهای رضایت نامه درآورده شوند.

 

 

سوالات خود را در خصوص خدمات ( پوست و مو، زیبایی، لیزر ) با مشاورین کلینیک باران در میان بگذارید.

ما بصورت 24 ساعته پاسخگوی شما عزیزان هستیم.

01132288838