غبغب علت و درمان ان: غبغب اغلب به دلیل تجمع چربی اضافی زیر چانه ایجاد می‌شود و برای بسیاری از افراد یک نگرانی بزرگ است. باعث ظاهر مسن‌تر، اضافه وزن یا نمای پرتر و سنگین‌تر در خط فک می شود. مشاوره با یک پزشک واجد شرایط بهترین راه برای اطمینان از دریافت درمان غبغب یا زیر چانه است.

برخی افراد ممکن است فکر کنند داشتن غبغب نشانه اضافه وزن است و نیاز به کاهش وزن دارند. با این حال، بسیاری از افراد با وزن سالم نیز با غبغب  دست و پنجه نرم می‌کنند. زیرچانه پر یا غبغب فقط برای افرادی نیست که اضافه وزن دارند. بسیاری از افراد به دلیل ژنتیک، تجمع چربی، سن، شرایط پزشکی موجود و موارد دیگر با غبغب خود مشکل دارند.  به همین دلیل برای همه، رژیم غذایی و ورزش به تنهایی برای از بین بردن چربی ناخواسته چانه کافی نیست.

داشتن غبغب یا تجمع چربی در زیر چانه بیماری تلقی نمی‌شود. اگر می‌خواهید کاری در مورد آن انجام دهید، گزینه‌های زیادی وجود دارد. به لطف نوآوری‌ها درمان‌های جراحی و غیرجراحی برای  درمان غبغب ناخواسته وجود دارد. این گزینه‌های درمانی می‌توانند برای همیشه شما را از شر زیر چانه خلاص کنند. یک خط فک با نمای چانه مشخص‌تر ظاهری جذاب‌تر، جوان‌تر و برجسته‌تر داشته باشید.

علت غبغب (پری زیر چانه)

از نظر پزشکی هیچ مشکلی بخاطر داشتن غبغب وجود ندارد. بسیاری از افراد ممکن است نسبت به آن احساس خوبی نداشته باشند. غبغب با افزایش وزن یا اضافه وزن مرتبط است. با این حال، دلایل بی‌شماری برای داشتن چانه یا تجع چربی وجود دارد. و مهم است که قبل از تصمیم‌گیری در مورد بهترین درمان برای خلاص شدن از شر آن، در نظر بگیرید که علت داشتن غبغب شما چیست؟!

چربی اضافی و افزایش وزن

یکی از شایع‌ترین علت داشتن غبغب افزایش وزن و چربی اضافی  در ان ناحیه است. بافت چربی باید در جایی ذخیره شود و زیر چانه یکی از مکان‌هایی است که چربی در ان جمع می‌شود. هنگامی که وزن اضافه می‌کنید، چربی اضافی در سرتاسر بدن ذخیره می‌شود و برای برخی افراد، افزایش وزن با جمع شدن چربی در زیر چانه خود را نشان می‌دهد. غبغب ناشی از افزایش وزن می‌تواند بر اعتماد به نفس فرد تأثیر بگذارد زیرا پنهان کردن چربی در آن ناحیه بدون خلاص شدن از شر آن امکان‌پذیر نیست.

افزایش سن

داشتن غبغب صرفاً ناشی از افزایش وزن نیست یا از طریق رژیم غذایی و ورزش قابل اصلاح نیست. گاهی غبغب به دلیل روند طبیعی سن ایجاد می شود. با افزایش سن، پوست ما شروع به از دست دادن خاصیت ارتجاعی می‌کند و برای برخی، این امر می‌تواند به غبغب یا زیرچانه آویزان منجر شود. مقدار کلاژنی که پوست ما تولید می کند در اواسط دهه 20 زندگی شروع به کاهش می کند و وقتی این اتفاق می افتد، پوست شروع به از دست دادن خاصیت ارتجاعی و افتادگی می کند.

هنگامی که پوست زیر فک و چانه شروع به افتادگی می کند، می تواند همان اثری را ایجاد کند که گویی چربی اضافی در این ناحیه وجود دارد در نتیجه زیرچانه اویزان به نظر می رسد. ما همچنین با افزایش سن، قدرت عضلانی خود را از دست می دهیم، که می تواند ظاهر زیرچانه را برجسته کند.

در حالی که روند پیری طبیعی است، برخی عادات و انتخاب های سبک زندگی می تواند روند پیری را تسریع کند و به طور بالقوه باعث ایجاد غبغب به دلیل پیری زودرس شود:

۱- سیگار کشیدن

۲- رژیم غذایی ضعیف

۳- قرارگیری در معرض نور خورشید

هر سه اینها عوامل مهمی هستند که منجر به پیری زودرس می شوند و به طور مستقیم بر سلامت پوست ما تأثیر می گذارند. یک سبک زندگی سالم و یک روال مراقبت از پوست می تواند به کاهش اثرات پیری کمک کند.

 وضعیت نامناسب و ضعف عضلانی

افزایش استفاده از دستگاه‌های هوشمند و تمایل به نگاه از پایین به این دستگاه‌ها نیز می‌تواند عاملی در ایجاد غبغب باشد. وقتی از تلفن، تبلت و حتی لپ‌تاپ استفاده می‌کنیم، یا به پایین نگاه می‌کنیم یا گردن خود را خم می‌کنیم. اتخاذ این وضعیت نه تنها می تواند باعث گردن درد شود، بلکه می تواند اثرات منفی بر روی ماهیچه پلاتیسما که چانه را به گردن متصل می کند، داشته باشد. هنگامی که این عضله ضعیف می شود، قدرت کشش کاهش می یابد و می تواند یک اثر افتادگی ایجاد کند.

این یکی از دلایلی است که چرا برخی افراد می توانند بسیار لاغر و با وزن مناسب باشند و در عین حال غبغب داشته باشند. اگر در این دسته قرار می گیرید، ایده خوبی است که وضعیت بدنی خود را ارزیابی کرده و قبل از انجام یک درمان زیبایی، برخی تنظیمات را انجام دهید.

ساختار صورت

برخی از عوامل مرتبط با چانه دوتایی وجود دارد که کاملاً خارج از کنترل شما هستند و یکی از آنها ساختار صورت شما است.به طور خاص،افرادی که دارای چانه کوچک یا خط فک ضعیف هستند ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به غبغب باشند.حتی کوچکترین افزایش وزن یا تمجع چربی در این ناحیه یا کاهش خاصیت ارتجاعی می تواند باعث ایجاد غبغب شود.این افراد، لاغر هم باشند، اما همچنان زیرچانه پر دارند.

ژنتیک

یکی از عوامل اصلی داشتن غبغب، ژنتیک است. اگر خانواده شما سابقه غبغب داشتند، تجمع چربی بیشتر در آن ناحیه ، احتمالاً مستعد ابتلا به چانه دوتایی نیز هستید. در حالی که ژن خاصی برای غبغب وجود ندارد، ژنتیک ما تعیین می کند که بدن ما کجا چربی را می فرستد و ذخیره می کند و میزان خاصیت ارتجاعی پوست نیز ژنتیکی است. همه اینها، از جمله اینکه چگونه ژنتیک ما ساختار صورت ما را تعیین می کند، می تواند باعث شود که افراد بدون داشتن اضافه وزن،  غبغب داشته باشند.

گزینه های پیشگیری و درمان غبغب

صرف نظر از علت بوجودن امدن غبغب، چندین گزینه درمانی برای کمک به از بین بردن چربی های ناخواسته و ایجاد ظاهری زیبا تر در ناحیه زیر چان و اطراف آن  وجود دارد. برای اینکه در نهایت تعیین کنید کدام گزینه درمانی برای شما بهترین است، مهم است که بدانید علت پری زیرچانه شما چیست و با یک جراح زیبایی مشورت کنید تا موثرترین گزینه را برای رسیدن به نتیجه دلخواه خود دریافت کنید. در زیر، ما درمان های مختلف غبغب را بیان می کنیم.

زندگی سالم

اول از همه، اگر داشتن غبغب نگران تان می کند، مهم است که عادات سبک زندگی و اضافه وزن را کنترول کنید. اگر انتخاب‌ سبک زندگی خاص به شما کمک می‌کند، بهتر است قبل از انتخاب گزینه درمانی زیبایی، انرا انجام دهید.

یک رژیم غذایی سالم، هیدراته ماندن و اتخاذ یک برنامه ورزشی منظم می تواند به شما کمک کند چربی اضافی را که در ناحیه چانه و فک خود دارید از بین ببرید و وزن اضافه را کنترول کنید. ممکن است از این تغییرات متوجه بهبود قابل توجهی در غبغب خود شوید. بعد می توانید تصمیم بگیرید که آیا از نتیجه راضی هستید یا می خواهید از یک گزینه درمانی زیبایی برای نتیجه بهتر استفاده کنید.

مهم است که از پوست خود مراقبت کنید که خاصیت ارتجاعی پوست حفظ شود تا افتادگی وشلی زودرس نگیرید. عاداتی که بر روی بافت کلاژن و الاستین پوست شما تأثیر منفی می گذارند، مانند سیگار کشیدن، رژیم غذایی نامناسب و قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند باعث کاهش خاصیت ارتجاعی پوست و افتادگی پوست شود.

کاهش مصرف الکل یکی دیگر از تغییرات احتمالی در شیوه زندگی است که باید در نظر گرفته شود. مصرف الکل پوست را کم آب می کند، نه تنها برای پوست مضر است، بلکه باعث می شود بدن ما با حفظ آب اضافی واکنش نشان دهد. این باعث حالت پف و باد کرده می شود که ظاهر زیر چانه  را برجسته می کند.

برداشتن غبغب بوسیله سرما درمانی ( CoolSculpting)

یکی از روش‌های رایج برداشتن چانه غیر جراحی، سرمادرمانی است. این روش ساده و سریع سلول های چربی را در ناحیه چانه و خط فک منجمد می کند تا چربی زیر چانه کاهش یابد. اپلیکاتور «CoolMini» در زیر خط فک قرار می گیرد تا سلول های چربی غبغب را منجمد کند. بعد از جلسه، بدن شما به طور طبیعی سلول‌های چربی مرده را دفع می‌کند و در طی شش تا هشت هفته شاهد کاهش چربی و نتایج آن خواهید بود.

بسته به شرایط و بزرگی غبغب هر فرد، ممکن است برای رسیدن به نتیجه دلخواه خود به جلسات متعدد سرما درمانی نیاز داشته باشید. پزشک شما تخمینی از تعداد جلساتی که ممکن است در طول مشاوره خود نیاز داشته باشید به شما ارائه می دهد.

درمان غبغب با  Kybella

Kybella به عنوان یک روش درمانی شناخته شده برای برداشتن غبغب است. این روش با تزریق  داخل  بافت چربی  زیر چانه  انجام می شود. کیبلا یک اسید دئوکسی کولیک است که یک ماده تجزیه کننده چربی است که به طور طبیعی در بدن ما یافت می شود. کیبلا هنگام تزریق سلول های چربی را از بین می برد و باعث واکنش التهابی می شود سپس بدن به طور طبیعی سلول های چربی تخریب شده را از بین میبرد.هنگامی که سلول های چربی از بین می روند، دیگر نمی توانند چربی را انباشته یا ذخیره کنند.

Kybella یک روش ساده با توقف بسیار کم است. ممکن است تا دو هفته پس از درمان ورم خفیف را تجربه کنید. اکثر بیماران قبل از دستیابی به نتایج دلخواه خود به 2 تا 4 جلسه درمانی نیاز دارند و هر درمان معمولاً یک ماه فاصله دارد.

لیپوساکشن زیر چانه

برای کسانی که می‌خواهند نتایج قابل اعتمادتر و چشمگیرتر برای درمان غبغب داشته باشند، لیپوساکشن زیر چانه یک درمان خوب برای برداشتن غبغب است. لیپوساکشن زیر چانه  یک روش جراحی  محسموب می شود. به طور دائمی چربی زیر چانه می شکند. سپس با مکیدن آن با کانولا از طریق یک برش کوچک خارج می کند.در کلینیک دکتر مرتضی ادبی واقع در بابل: مراجعه کنندگان با مشاوره پزشک معالج و بررسی علت بوجود امدن ، بهترین راه درمان غبغب پیشنهاد می شود.

 

این روش سرپایی نسبت به گزینه‌های درمانی غیرجراحی به مدت زمان استراحت بیشتری نیاز دارد، اما  مدت  آن کم است. اکثر بیماران فقط بی حسی موضعی نیاز دارند و در طول عمل بیدار هستند. تورم و کبودی برای چند هفته پس از عمل معمول است. نتایج نهایی چند ماه پس از برداشتن چربی  که پوست شروع به جمع شدن می‌کند خود را نشان می دهد.

این روش برای افرادی  که نتایج چشمگیرتری را می خواهند ایده آل است. اثرات لیپوساکشن نیز دائمی است، بنابراین بیماران نگران بازگشت چربی نیستند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که برای جلوگیری از افزایش وزن بیش از حد توصیه می شود همچنان یک سبک زندگی سالم را حفظ کنید. بهتر است قبل از انجام لیپوساکشن زیر چانه برای بهترین نتیجه، وزن  خود را  ثابت نگه داشته باشید.

لیفت گردن و زیر چانه

اگر پوست اضافی باعث ایجاد غبغب شود، لیفت گردن و زیر چانه بهترین گزینه است. این روش جراحی را می توان با لیپوساکشن زیر چانه برای حذف چربی های ناخواسته و سفت شدن پوست همراه کرد. لیفت گردن چربی اضافی و پوست اطراف چانه و ناحیه فک را از بین می برد تا ظاهری باریک تر، سفت تر و جوان تر داشته باشید. مانند لیپوساکشن، لیفت گردن به یک تا دو هفته استراحت نیاز دارد، اما یک روش تک جلسه است و نتایج چشمگیری برای حذف زیر چانه به همراه خواهد داشت.